خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه گزارش داد که عربستان و امارات به احیای برجام رضایت داده و اکنون در تلاش برای بهبود روابط خود با ایران و لابی‌گری در آمریکا برای حل نگرانی‌های امنیتی خود هستند.

دولت جو بایدن خواستار احیای برجام است، اما متحدان عرب وی در خلیج فارس همواره این توافق را ناعادلانه عنوان کرده و می‌گویند در توافق با ایران به مسائلی نظیر برنامه موشکی و حمایت جمهوری اسلامی از گروه‌های نیابتی منطقه‌ای توجه نشده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز روز دوشنبه صراحتا اعلام کرد که اولویت آمریکا بازگشت به برجام و استفاده از این توافق به عنوان چهارچوبی برای رسیدگی به دیگر مسائل است.

گزارش رویترز که روز چهارشنبه، ۱۹ خرداد، منتشر شد می‌افزاید با این حال عربستان که درگیر جنگی پرهزینه‌ در یمن و تهدیدات موشکی و پهپادی حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی علیه زیرساخت‌های نفتی خود است، می‌گوید نباید مسائل دیگر در توافق هسته‌ای با ایران نادیده گرفته شود.

عبدالعزیز ساغر، رئیس «مرکز پژوهش‌های خلیج» فارس در عربستان که قبلا در مذاکرات غیررسمی تهران و ریاض فعال بوده، می‌گوید اگر آمریکا خواهان بازگشت به برجام است، مشکلی نیست و این تصمیم خود دولت واشینگتن است، اما «ما نیاز داریم همه نسبت به نگرانی‌های امنیتی منطقه مسئولانه برخورد کنند».

برخی مقامات عربی به رویترز گفته‌اند که این کشورها با لابی‌گری تلاش کرده‌اند در مذاکرات برجام حضور داشته باشند، اما از دولت بایدن جواب رد گرفته‌اند.