Screen Shot 2022-05-05 at 8.39.50 PM
خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه، ۱۵ اردیبهشت، به نقل از چند مقام آگاه به سیاست‌های حکومت ایران نوشت که در پی افزایش بهای نفت تحت تأثیر جنگ در اوکراین، «رهبران مذهبی جمهوری اسلامی عجله‌ای برای احیای برجام و رفع تحریم‌های آمریکا ندارند».
یک مقام ارشد ایرانی که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری رویترز گفت که فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی «طبق برنامه پیش می‌رود» و زمان به نفع ایران است.
این مقام با بیان این‌که اقتصاد ایران در مقطع کنونی دیگر چندان وابسته به احیای برجام نیست تاکید کرد که «در صورت شکست مذاکرات، دنیا به آخر نمی‌رسد» و چنانچه مذاکرات از سر گرفته شود، در هر حال امتیاز بزرگی برای ایران خواهد بود.
به نوشته خبرگزاری رویترز، اگرچه حکومت ایران به‌ظاهر همچنان خواستار احیای برجام و در نتیجه لغو تدریجی تحریم‌های آمریکا است اما به گفته مقامات، بالا رفتن بهای نفت در بازار جهانی برای افزایش درآمد خارجی ایران فرصت استثنایی ایجاد کرده و فشار بر اقتصاد کشور را کاهش می‌دهد.
جمهوری اسلامی به دلیل فشار شدید تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد ایران که به نارضایتی گسترده‌ای در میان اقشار مختلف جامعه انجامیده است، از بیش از یک سال قبل انجام مذاکرات برای احیای برجام را پذیرفت.
تا اواخر اسفندماه به نظر می‌رسید که فاصله چندانی تا دستیابی به توافق نهایی باقی نمانده است. اما از آن زمان تا کنون مذاکرات به دلیل اصرار «دقیقه نودی» حکومت ایران بر حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا متوقف شده‌است.