رویترز: با مجوز آمریکا دو میلیارد و ۷۶۰ میلیون دلار از دارایی‌های مسدود شدۀ ایران آزاد می‌شود

Screen Shot 2023-06-10 at 11.49.33 AM

یک منبع آگاه در وزارت خارجه عراق از آزادسازی دو میلیارد و ۷۶۰ میلیون دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران از بابت صادرات برق و گاز به این کشور خبر داد.

خبرگزاری رویترز روز شنبه ۲۰ خرداد به نقل از یک مقام عراقی که نخواست نامش فاش شود، گزارش داد: مجوز آزادسازی مبلغ یاد شده در جریان دیدار فؤاد حسین، وزیر خارجه عراق، با همتای آمریکایی‌اش، آنتونی بلینکن صادر شده است.

این دیدار در حاشیۀ نشست مشترک آمریکا و اعضای شورای همکاری خلیج فارس در روز پنج‌شنبه گذشته در عربستان انجام گرفته بود.

احمد الصحاف، سخنگوی وزارت خارجه عراق، نیز روز شنبه در یک نشست خبری بدون ارائه توضیحات بیشتر گفت آقای حسین در دیدار با همتای آمریکایی خود در عربستان «پیشرفت‌هایی» در ارتباط با بدهی‌های مالی عراق به ایران داشته است.

بیشتر در این باره:

وزیر نفت ایران: ۱.۶ میلیارد دلار بابت صادرات گاز به عراق وصول شد

بر اساس تحریم‌های آمریکا، عراق تنها مجاز است پول برق و گاز وارداتی از ایران را با دینار عراق به حساب ایران در بانک تجارت عراق واریز کند و جمهوری اسلامی نیز تنها مجاز است از این منابع برای واردات اقلام بشردوستانه از خود عراق استفاده کند.

با وجود این، واردات اقلام بشردوستانه ایران از عراق به شدت اندک است و از طرفی صادرات غیرنفتی (بدون محاسبه برق و گاز) ایران به عراق ۱۰ برابر وارداتش از این کشور است و عملاً جایی برای استفاده از پول برق و گاز صادراتی ایران برای واردات کالاهای بشردوستانه باقی نمی‌ماند.

هنوز مشخص نیست طبق توافق آیا ایران از دارایی‌های مسدود شدۀ خود برای واردات کالاهای بشردوستانه از سایر کشورها استفاده خواهد کرد و یا اساساً چه سازوکار برای استفاده از این منابع تعریف شده است.

هم‌زمان در روز شنبه رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق با تأیید خبر آزادسازی بخشی از منابع مالی مسدود شدۀ ایران گفت که حدود سه میلیارد دلار از منابع ایران در عراق آزاد شده و برای «تأمین ارز مورد نیاز حجاج و خرید کالاهای اساسی تخصیص یافته است».

یحیی آل اسحاق همچنین اعلام جزئیات دقیق درباره «نحوۀ تخصیص» مبالغ آزاد شده را در اختیار بانک مرکزی عنوان و ابراز امیدواری کرد که «این گشایش ارزی» به ثبات بازار ارز در کشور کمک کند.

خط لوله گاز در مرز ایران و عراق، منطقه بصره

بیشتر در این باره:

سفیر ایران: ۱۱ میلیارد دلار بابت صادرات برق و گاز از عراق طلب داریم

خبرگزاری بلومبرگ عصر شنبه با اشاره به توافق عراق و آمریکا برای آزادسازی بخشی از دارایی‌های مسدود شدۀ ایران، از قول «سخنگوی وزارت برق» عراق گزارش داد که حجم بدهی این کشور از بابت واردات برق و گاز ایران، ۱۱ میلیارد دلار است؛ مبلغی که فروردین‌ماه امسال، سفیر جمهوری اسلامی در عراق اعلام کرده بود.

این گزارش می‌افزاید از زمان شکل‌گیری کابینه جدید عراق به رهبری محمد شیاع السودانی در اکتبر پارسال، ۱.۵ میلیارد یورو (۱.۶ میلیارد دلار) از دارایی‌های مسدود شدۀ ایران آزاد شده است.

در روزهای اخیر، مقام‌های جمهوری اسلامی مدعی شدند که قرار است «۲۳ میلیارد دلار» از دارایی‌های مسدود شدۀ ایران در عراق، کره جنوبی و صندوق بین‌المللی پول آزاد شود.

روزنامه اسرائیلی «هاآرتص» نیز به‌تازگی با استناد به گفته‌های مقام‌های دفاعی این کشور از «نزدیک شدن ایران و آمریکا به توافق هسته‌ای» و آزاد شدن ۲۰ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران در مرحله اول توافق خبر داد؛ موضوعی که شامگاه پنج‌شنبه از سوی کاخ سفید و یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا رد شد.