خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داده است که اولین محموله نفتی ایران که گروه حزب الله لبنان ترتیب واردات آن را داده از طریق سوریه با تانکر وارد لبنان خواهد شد تا گرفتار معضلات تحریم نشود.

گروه حزب الله که مورد حمایت سپاه پاسداران جمهوری اسلامی است ماه پیش اعلام کرد یک محموله نفتی از ایران ارسال شده تا شرایط سخت ناشی از کمبود شدید سوخت در لبنان را تخفیف دهد.

به گزارش رویترز گروه های ضدحزب الله در لبنان اخطار داده اند که وارد کردن نفت از ایران دارای عواقب ناگواری خواهد بود چون خطر نقض تحریم های آمریکا را به همراه دارد.

یک منبع آگاه به رویترز گفت: “تصمیم برای پذیریش محموله از طریق سوریه ربطی به ترس از هدف گرفته شدن توسط اسرائیل یا آمریکا ندارد، بلکه مربوط به ملاحظات داخلی برای درگیر نکردن متحدان لبنان است.”

تحویل این محموله می تواند ناقض تحریم هایی باشد که آمریکا بعد از خروج از توافق هسته ای، برجام، در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ بر ایران اعمال کرد.

با این حال سرپرست وزارت انرژی لبنان گفته است که دولت هیچ درخواستی برای صدور مجوز واردات سوخت از ایران دریافت نکرده است.

منابع آگاه به رویترز گفتند که این محموله ابتدا به یک بندر در سوریه می رود و بعد از آنجا با تانکر به لبنان منتقل خواهد شد. به گفته آنها اولویت رساندن سوخت به بیمارستان ها برای ژنراتورهای برق است.

یک روز پیشتر هیاتی چهار نفره از سناتورهای آمریکایی در سفری به بیروت گفت که آمریکا در جستجوی راهی برای کمک به لبنان برای فائق آمدن بر مشکل کمبود سوخت – که این کشور را فلج کرده – است.

اما آنها هشدار دادند که واردات نفت از ایران “پیامدهای به شدت خسارت باری خواهد داشت.”

این چهار سناتور دمکرات خواستار تشکیل فوری دولتی در لبنان شدند که بتواند اصلاحات را شروع کند.

لبنان از اوت سال ۲۰۲۰ بعد از انفجار بندر بیروت که حداقل ۲۱۴ کشته به جا گذاشت و استعفای کابینه نخست وزیر حسن دیاب را به دنبال داشت یک دولت کاملا فعال نداشته است.

به علاوه این کشور در دو سال پیش شاهد بحران اقتصادی بوده و ارزش پوند این کشور به شدت افت کرده است.

سناتور ریچارد بلومنتال در جریان سفر به بیروت حزب الله را یک “سرطان بدخیم تروریستی” توصیف کرد و گفت که گزارش های “خیلی نگران کننده ای درباره نفوذ شرورانه ایران به خصوص در ارائه سوخت شنیده است.”

این سناتور گفت دلیلی ندارد لبنان به ایران تکیه کند چون “منابع فراوان دیگری برای سوخت هست بی آنکه به طور بالقوه دارای پیامدهای شدید خسارت بار برای تکیه به نفت ایران باشد.”

دولت آمریکا گفته است که به واردات الکتریسیته از اردن و تسهیل واردات گاز از مصر از طریق اردن و سوریه به لبنان کمک خواهد کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس کریس مورفی دیگر سناتور دمکرات در این سفر گفت که انتقال سوخت از طریق سوریه به طور بالقوه در معرض تحریم های کنگره است، اما آنها برای تسهیل انتقال سوخت بدون اعمال تحریم ها تلاش می کنند.