پس از چندین ماه انتقاد و اعتراض مردم به عدم واردات واکسن کرونا و کندی روند واکسیناسیون در ایران، ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت ایران، شامگاه سه‌شنبه ۳۰ تیر، اذعان کرد که دولت ایران نتوانست به وعده‌های خود درباره واکسیناسیون کرونا عمل کند.

به گزارش ایلنا، معاون کل وزارت بهداشت، در یک برنامه تلویزیونی گفت «فارغ از این‌که چه میزان قصور و تقصیر وجود دارد و این قصور و تقصیر متوجه چه کسانی است، از این‌که نتوانستیم به وعده‌های داده شده درباره واکسیناسیون وسیع‌تر عمل کنیم، از مردم عذرخواهی می‌کنم.»

این در حالی است که مسئولان جمهوری اسلامی ازجمله وزیر بهداشت و حسن روحانی، رئیس‌جمهور، طی ماه‌های گذشته بارها یا وعده تولید واکسن داخلی داده‌اند یا از واردات برخی واکسن‌های غیرایرانی خبر داده‌اند.

با این حال انتقادها به عدم واردات واکسن از زمانی آغاز شد که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، اعلام کرد واردات واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی را ممنوع کرده است. در این فاصله شمار گسترده‌ای از کشورها با استفاده از انواع واکسن‌ها موفق به کنترل نسبی شیوع ویروس کرونا در کشور خود شدند، اما ایران همچنان با موج‌های تازه‌ای از شیوع گسترده ویروس کرونا مواجه است.

در حال حاضر و به‌گفته آقای حریرچی، تعداد دُز تزریقی واکسن در ایران با جمعیت بیش از ۸۰ میلیون نفر، به ۹ میلیون و ۲۴۲ هزار دُز رسیده است.

عذرخواهی معاون کل وزارت بهداشت در حالی بیان شده که سعید نمکی، وزیر بهداشت، پیشتر با دفاع از کارنامه خود در زمینه مدیریت بحران کرونا اعلام کرده بود که وزارت بهداشت مسئول واردات واکسن نیست.

در حال حاضر و علی‌رغم وعده‌های مکرر قبلی، پروژه واکسن ایرانی علیه کرونا نیز همچنان به نتیجه نرسیده و به دلیل عدم واکسیناسیون گسترده، اکنون ایران با «موج پنجم» شیوع کرونا در سراسر کشور مواجه است.

به‌گفته معاون وزیر بهداشت در حال حاضر ۱۶۹ شهر ایران که اغلب در شرق و جنوب کشورند، در وضعیت قرمز شیوع کرونا قرار دارند. ضمن آن‌که به‌گفته حسین کرمان‌پور، سخنگوی سازمان نظام پزشکی، وضعیت بیمارستان‌های ایران دوباره در آستانه وضعیت بحرانی قرار گرفته است.

ایرج حریرچی وضعیت کنونی را «اوج ‌گیری و صعود مجدد» توصیف کرده و از شکستن رکورد تعداد موارد سرپایی خبر داده است. به‌گفته این مقام وزارت بهداشت، روز گذشته ۲۷ هزار و ۴۴۴ ابتلا به کرونا در کشور شناسایی شده که از این تعداد ۳ هزار و ۳۶ مورد بستری شدند و تعداد فوتی‌ها نیز به ۲۵۰ نفر رسید