ریچارد برانسون، میلیاردر بریتانیایی، اعلام کرده است که در ۱۱ ژوئیه با فضاپیمای یونیتی شرکت ویرجین گالاکتیک خود به فضا می‌رود.

این یعنی ۹ روز زودتر از تاریخی است که جف بزوس، دیگر میلیاردر علاقمند به فضانوردی برای سفر خود به فضا تعیین کرده است.

آقای برانسون قرار است با فضاپیمای یونیتی که ساخت یک شرکت آمریکایی است، به فضا برود.

این فضاپیما (هواگرد) که نزدیک به دو دهه برای بهبود قطعات آن تلاش شده است می‌تواند تا ارتفاع ۹۰ کیلومتری سطح زمین پرواز کند و به سرنشینانش امکان تجربه لحظاتی از بی‌وزنی و دیدن منظره کره زمین از فاصله دور را بدهد.

آقای برانسون سال ۲۰۰۴ شرکت “ویرجین گالاکتیک” را راه انداخت و هدفش به راه انداختن یک خط مسافربری پرواز به فضا است.

در حال حاضر حدود ۶۰۰ نفر پیش پرداختی برای سوار شدن داده‌اند. هزینه شرکت در این سفر فضایی احتمالا حدود ۲۵۰ هزار دلار خواهد بود.

ریچارد برانسون گفت: “من واقعا معتقدم که فضا به همه ما تعلق دارد. پس از ۱۷ سال تحقیق، مهندسی و نوآوری، صنعت فضایی مسافربری جدیدی به وجود آمده تا درهای فضا را به روی بشر باز کند و جهان را تغییر دهد.”

او کسانی را که روی این طرح کار کردند، ستود و گفت: “اینکه رویای قابل دسترسی‌تر کردن فضا را داشته باشید یک طرف، اما مهم گروه فوق العاده‌ای است که این رویا را تحقق می‌بخشند.”

موشک یونیتی

هفته گذشته اداره هوانوردی فدرال آمریکا مجوز سفرهای فضایی توریستی و مسافربری را به شرکت ویرجین گالاکتیک داد و این راه را برای جلو انداختن برنامه سفر ریچارد برانسون باز کرد.

روز یکشنبه ۱۱ ژوئیه، (۲۰ تیرماه) تیم گالاکتیک قصد دارند فضاپیمای خود را به فضا بفرستند اما ممکن است به دلایلی چون نامناسب بودن شرایط جوی و یا مشکلات فنی، عزیمت فضاپیما به تاخیر بیافتد.

اگر آقای برانسون بتواند روز یکشنبه ۱۱ ژوئیه به فضا برود، توانسته در صنعت فضانوردی توریستی از رقیب خود جف بزوس،موسس آمازون پیشی بگیرد.

جف بزوس، میلیاردر آمریکایی که طرح سفرهای توریستی به فضا را دارد اعلام کرد که روز ۲۰ ژوئیه ( ۲۹ تیرماه) از طریق شرکت فضایی خود “بلو اوریجین” به فضا می‌رود.

سه نفر او را در این سفر همراهی می‌کنند، برادرش مارک و مهمان افتخاری این سفر، والی فانک، یک زن خلبان ۸۲ ساله است که در دهه ۱۹۶۰ میلادی آموزش‌های فضانوردی دیده، اما هرگز به فضا سفر نکرده است.

هویت شخص سوم که در جریان یک حراج و با پرداخت ۲۸ میلیون دلار به این گروه اضافه شده اعلام نشده است.

نام فضاپیمایی که قرار است جف بزوس و همراهانش را به فضا ببرد “نیو شپرد” است که با اقتباس از نام آلن شپرد، اولین شهروند آمریکایی که به فضا سفر کرد، نامگذاری شده است.

والی فانک
اگر والی فانک همراه با جف بزوس به فضا سفر کند، پیرترین انسانی خواهد بود که به فضا می‌رود

مشخص است که ریچارد برانسون زمان سفر خود را جلو انداخته تا بتواند نام اولین کسی که سفرهای توریستی فضایی را به راه انداخته کسب کند.

با سفر این دو میلیاردر در ماه ژوئیه به فضا، گردشگری فضایی، پس از یک دهه وقفه دوباره احیا می‌شود.

انوشه انصاری، اولین فضانورد توريست زندر طول سال‌های ۲۰۰۰ میلادی ، هفت فرد ثروتمند با پرداخت هزینه سفر به فضا از ایستگاه فضایی بین‌المللی بازدید کردند. اما این طرح که با حمایت آژانس فضایی روسیه سازمان یافته بود، در سال ۲۰۰۹ متوقف شد.

یکی از این افراد انوشه انصاری، سرمایه دار آمریکایی ایرانی تبار بود؛ خانم انصاری اولین زن توریست فضانورد جهان بود که به فضا سفر کرد.

نخستین توریست فضایی جهان یک سرمایه‌دار اهل کالیفرنیا به نام “دنیس تیتو” بود که در سال ‪ ۲۰۰۱‬ به ایستگاه فضایی سفر کرد.

وی پس از بازگشت در توصیف سفر خود گفت: “من به بهشت سفر کرده بودم.