وزیر خارجه آمریکا که به اروپا سفر کرده است، در بیانیه مشترکی با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نسبت به تداوم خروج جمهوری اسلامی ایران از تعهدات هسته‌ای خود تحت برجام ابراز نگرانی کردند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ۴ فروردین در بروکسل اعلام کردند که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با وجود مشکلات موجود همچنان یک دستاورد اصلی دیپلماسی چندجانبه است و بر حمایت کامل از تلاش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جهت نظارت مستقل بر تعهدات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران کردند.

ساعاتی پیشتر وزیر خارجه ایالات متحده، در جریان یک کنفرانس خبری در مقر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در بروکسل در پاسخ به پرسشی در مورد ایران گفته بود: «ما خیلی واضح گفته‌ایم که راه دیپلماسی باز است و … وقتی اتحادیه اروپا پیشنهاد کرد که می‌خواهد تمامی طرف‌های برجام را گرد هم آورد تا ببینیم چگونه می‌توانیم به اجرای تعهدات‌مان تحت برجام بازگردیم، ما پاسخ مثبت دادیم و تا به امروز ایران تصمیم گرفته است که تعامل نکند.»

آنتونی بلینکن افزود: «همان‌گونه که گفته‌ایم توپ در زمین آن‌ها است تا ببینند آیا می‌خواهند راه دیپلماسی را انتخاب کنند و به اجرای تعهدات خود در قالب این توافق بازگردند.»

U.S. Secretary of State Antony Blinken speaks during a news conference at the end of a NATO Foreign Affairs Ministers meeting…
وزیر خارجه آمریکا: با سه کشور اروپایی در مورد ایران در یک موضع هستیم؛ توپ در زمین آن‌ها است
وزیر خارجه ایالات متحده می‌گوید که ایالات متحده و اروپا در قبال ایران موضع مشترکی دارند و این ایران است که باید برای در پیش گرفتن دیپلماسی تصمیم بگیرد و اقدام کند.

 دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.