وزارت بهداشت و درمان اسرائیل روز جمعه، چهارم تیرماه، دستور داد که از ظهر همین روز استفاده از ماسک دوباره اجباری شود.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، مردم باید در هر محیط بسته و همچنین در اماکن باز که تراکم جمعیت و رفت و آمد در آن زیاد است، دوباره ماسک بزنند.

بازگشت ماسک به زندگی مردم در حالی است که این کشور با درصد بسیار بالای مردم کاملا واکسینه شده خود، از چند ماه پیش به زندگی عادی بازگشته و ضرورت استفاده از ماسک در محیط‌های بسته نیز از ماه گذشته لغو شده بود.

دستورات جدید پس از آن صادر می‌شود که شماری از دانش‌آموزان مدارس در شهرهای بنیامینا و مودیعین به کرونا مبتلا شدند؛ منشاء ابتلا ظاهرا پدر یکی از دانش‌آموزان بود که با ابتلا به کرونا از نوع «دلتا» به اسرائیل بازگشته بود.

به نوشته جروزالم پست، شهر بنیامینا از سوم تیر «شهر قرمز» توصیف شده و شماری از ساکنان شهرهای کفارصبا، رمله و هرتصلیا در ردیف مبتلایان به کرونا قرار گرفته‌اند.

در شبانه روز گذشته ابتلای ۲۲۷ تن به کرونا ثبت شده بود. از روز یک‌شنبه گذشته تقریبا روزانه صد تن دیگر به کرونا مبتلا شده‌اند. این در حالی است که از اواسط اسفند شمار مبتلایان تقریبا به صفر رسیده و مرگ و میر بیماران کرونایی بستری در بیمارستان نیز در دوره اخیر صفر بود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر پیشین نظر به این‌که بیش از ۷۰ درصد مردم ۱۶ ساله به بالا در این کشور کاملا واکسینه شده‌اند، گفته بود اسرائیل «اولین کشور دنیا است که بر کرونا کاملا غلبه کرد».

اما دولت جدید به نخست وزیری نفتالی بنت با اعلام این‌که قرمز شدن وضعیت ابتلا در شهر بنیامینا را به عنوان بازگشت دوباره کرونا تلقی می‌کند، رشته مقررات سخت‌گیرانه‌ای را برقرار کرده است.

در همین حال ورود گردشگران خارجی واکسینه شده که قرار بود از دهم تیر آزاد شود، دست‌کم برای یک ماه دیگر ممنوع شد.