زلزله ترکیه و سوریه؛ زمان برای نجات زیر آوارماندگان به سرعت می‌گذرد، افزایش آمار کشته‌شدگان به حدود ۸۰۰۰ نفر

04

تیم‌های امداد و نجات برای دومین شب پیاپی در تلاش برای نجات بازماندگان زمین لرزه‌های عظیم ترکیه و سوریه‌اند. آمار کشته‌شدگان اکنون از ۷۸۰۰ نفر فراتر رفته است. تجزیه آمارها توسط خبرگزاری فرانسه نشان می دهد که مرگ دست کم ۵۸۹۴ نفر در ترکیه و حداقل ۱۹۳۲ نفر در سوریه گزارش شده است.

در همین حال رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در جنوب شرقی این کشور به مدت سه ماه وضعیت فوق العاده اعلام کرده است. به گفته آقای اردوغان، ۱۰ استان در محدوده زلزله هستند. او همچنین اعلام کرد که تاکنون پیشنهاد کمک از ۷۰ کشور جهان به ترکیه رسیده است.

پیشتر گزارش شد که بارش شدید باران عملیات امداد و نجات در مناطق زلزله‌زده ترکیه و سوریه را با مشکل مواجه کرده است. سازمان بهداشت جهانی پیش‌بینی کرده آمار قربانیان زمین‌لرزه بزرگ جنوب ترکیه و شمال‌غرب سوریه افزایش چشمگیری خواهد داشت.

گزارش ها از مجروح شدن ۲۰ هزار و ۵۳۴ نفر و ویران شدن شش هزار ساختمان در این کشور حکایت می کند.

بامداد دوشنبه ششم فوریه، دو زلزله قوی محدوده بزرگی از جنوب ترکیه و در نزدیکی مرز این کشور با شمال‌غرب سوریه را لرزاند.

عملیات امداد و تلاش برای نجات زیرآوارماندگان همچنان ادامه دارد اما امدادگران با سرمای زمستانی و کوهی از بتون و آجر روبرو هستند.

یک روزنامه نگار ترک در گفتگو با تلویزیون انگلیسی زبان بی بی سی گفته است که افرادی هنوز زنده در زیر آوار مانده اند و پیغام های صوتی و ویدیویی درباره موقعیت خودشان به او و سایر روزنامه نگاران می فرستند. ابراهیم هاسکواوغلو گفت که آنها خبر از خود می دهند ولی ما نمی توانیم کاری بکنیم.

ترکیه اعلام کرد تا کنون بیش از ۲۶۰۰ امدادگر از ۶۵ کشور جهان برای کمک به امدادگران ترکیه به مناطق زلزله‌زده اعزام شده‌اند.