اوکراین روز دوشنبه در حالی روز ملی ارتش را با برپایی مراسم رژه و نمایش خودروهای زرهی و تجهیزات گشت دریایی ساخت آمریکایی گرامی داشت که رئیس جمهوری این کشور بار دیگر بر اقتدار نیروهای مسلح در قبال «تهدید‌های روسیه» تاکید کرد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین به همین مناسبت تصریح کرد که نیروهای مسلح و نظامیان کشورش در حدی از آمادگی و اقتدار قرار دارند که قادرند با هرگونه حمله از جانب روسیه مقابله کنند.

این مراسم همزمان با افزایش شمار نیروهای نظامی روسیه در مرزهای غربی و اوج‌گیری تنش‌ها میان این کشور با اوکراین برپا می‌شود.

مقامات آمریکایی طی روزهای گذشته بارها نسبت به هرگونه تجاوز نظامی از سوی روسیه در خاک اوکراین هشداد داده و تهدید کرده‌اند که در صورت اقدام به حمله نظامی این کشور را تحت بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها و مجازات‌های اقتصادی قرار خواهند داد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا که به دفعات حمایت بی‌دریغ خود را از اوکراین در این بحران آشکارا اعلام کرده قرار است روز سه‌شنبه در این خصوص تلفنی با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود گفتگو کند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز پیش‌تر به مسکو هشدار داده بود که هرگونه تجاوز به خاک اوکراین تبعات و بهای بسیار سنگینی به همراه خواهد داشت.

اوکراین به تازگی روسیه را به جمع‌آوری ده‌ها هزار نیروی نظامی اضافی در نزدیکی مرزهای خود متهم کرده و مدعی شده که مقامات کرملین خود را برای انجام یک تهاجم نظامی در مقیاس بزرگ آماده می‌کند.

به اعتقاد دولتمردان اوکراینی راهبرد تازه نظامی روسیه در منطقه چشم‌انداز وقوع یک جنگ تمام‌عیار میان دو کشور همسایه را افزایش داده است.

رئیس جمهوری اوکراین با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت روز ارتش تصریح کرد: «نیروهای نظامی همچنان به انجام مهم‌ترین ماموریت خود که همانا دفاع از آزادی و حاکمیت کشور در برابر تجاوز روسیه است ادامه می‌دهند.»

ولودیمیر زلنسکی سپس می‌افزاید: «ارتش اوکراین در کمال آمادگی و اقتدار است و می‌تواند هر گونه طرح ونقشه دشمن را برای انجام تهاجم نظامی خنثی کند.»

روسیه اما هرگونه گمانه‌زنی در باره تجاوز به خاک اوکراین را نادرست و تحریک‌آمیز خوانده و در عوض نسبت به استقرار سامانه‌های موشکی ناتو و آمریکا در این کشور هشدار داده است.