زوج فرانسوی بازداشتی در ایران تحت فشار روانی هستند»؛ هشدار مسافرتی پاریس به دو تابعیتی ها

10

خانواده زوج فرانسوی بازداشت شده در ایران پس از پخش ویدئوی «اعتراف‌های» آن‌ها اعلام کردند که این دو «با شرایط غیرانسانی به‌دلایل واهی» بازداشت شده‌اند و «تحت فشار روانی غیرقابل تصور» قرار دارند.

خانواده‌های ژاک پاریس (پری) و سیسیل کولر در بیانیه‌ای که به خبرگزاری فرانسه فرستاده‌اند گفتند: «ما ویران، فرسوده و وحشت‌زده هستیم.»

آن‌ها گفتند که «هیچ خبری» از عزیزان خود ندارند و می‌ترسند که این زوج «در انفرادی تنها در ارتباط با زندانبانان و بازجویانشان نگه داشته شوند.»

در این بیانیه همچنین تاکید شده است که این زوج فرانسوی که از پنج ماه پیش در بازداشت هستند «از داشتن وکیل محرومند و نیز از دسترسی کنسولی محروم می‌شوند.»

این دو فرانسوی در ماه مه گذشته در حالی بازداشت شدند که ایران همزمان با روز معلم و روز جهانی کارگر صحنه تظاهرات معلمانی بود که خواستار اصلاحات برای افزایش حقوق خود و آزادی همکارانشان بودند.

از سوی دیگر وزارت خارجه فرانسه در به روز رسانی توصیه‌های مسافرتی در سایت خود از فرانسوی‌هایی که در ایران هستند خواست «با توجه به خطرات بازداشت‌های خودسرانه در اسرع وقت این کشور را ترک کنند.»

این وزارتخانه با اشاره به اینکه «هر فرانسوی از جمله افراد دو تابعیتی در معرض خطر بالای بازداشت و محاکمه ناعادلانه است» تصریح کرد که این خطر همچنین متوجه افرادی است که تنها یک بازدید توریستی ساده را انجام می‌دهند.

وزارت خارجه فرانسه تاکید کرد که در صورت بازداشت، احترام به حقوق اساسی و امنیت شخصی آن‌ها تضمین نمی‌شود.

شبکه عرب زبان العالم وابسته به تلویزیون ایران روز پنجشنبه ویدئویی را منتشر کرد که در آن یک زن جوان فرانسوی به نام سیسیل کولر خود را مامور اطلاعات عملیاتی در اداره کل امنیت خارجی فرانسه (DGSE) معرفی می‌کند.

خانواده پاریس و کولر با محکوم کردن انتشار این ویدئو که آن‌ها آن را دستکاری شده عنوان می‌کنند گفتند که عزیزانشان «لاغر و فرسوده» شده‌اند. آن‌ها انتشار این ویدئو را «غیرقابل تحمل» ارزیابی کرده‌اند.

وزارت خارجه فرانسه نیز انتشار این ویدئو را در راستای اعتراف‌های دروغین ارزیابی کرد که «تحت فشار» گرفته شده است.

این کشور تاکید کرد که «قاطعانه اتهامات نادرست را رد می‌کنیم و خواستار آزادی فوری هموطنانمان است که خودسرانه بازداشت شده‌اند.»

خانواده این زوج فرانسه گفتند که «ژاک و سیسیل مامور اداره کل امنیت خارجی فرانسه نیستند.»

آن‌ها در معرفی این زوج تصریح کردند: «سیسیل معلم فرانسوی است. ژاک بازنشسته وزارت آموزش ملی فرانسه است. این زوج به‌عنوان گردشگر به ایران رفته بودند.»

کنفدراسیون عمومی کار -سندیکای نیروی کار (FO) که سیسیل کولر یکی از اعضای آن است روز جمعه در یک بیانیه مطبوعاتی گفت که «بازداشت سیسیل کولر و ژاک پاریس را محکوم و خشم خود را از اتهامات بی‌معنا و پوچ مقامات ایرانی ابراز می‌کنیم.» این نهاد انتشار اعتراف‌های این زوج را شرم‌آور و وحشتناک توصیف کردند که کسی را فریب نمی‌دهد.

فردریک سوئیو، دبیر کل این نهاد، رفتار با این زوج را «ظالمانه» توصیف کرد و خواستار آزادی فوری آن‌ها شد.

این ویدئو در بحبوحه اعتراضات به جان باختن مهسا امینی در زمان بازداشت منتشر شده است.

ایران بارها نیروهای خارجی را به دامن زدن به اعتراضات متهم کرده است. این کشور هفته گذشته گفت که ۹ تبعه خارجی از کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا، لهستان و هلند را بازداشت کرده است.

خانواده‌های این زوج با آرزوی اینکه بتوانند با عزیزان زندانی خود در تماس باشند تا کمی انرژی به آن‌ها بدهند گفتند امیدوارند که سیسیل کولر و ژاک پاریس به زودی به کشور بازگردند.

علاوه بر خانم کولر و آقای پاریس، دو فرانسوی دیگر نیز در ایران در بازداشت هستند.