ارتش اندونزی اعلام کرده که زیردریایی نظامی این کشور که از چهارشنبه گذشته (۲۱ آوریل/اول اردیبهشت) ناپدید شده بود، غرق شده است.

این زیردریایی با ۵۳ سرنشین در حوالی جزیره بالی ناپدید شد.

گروه‌های جستجو بقایایی از این زیردریایی از جمله بخش‌هایی از قسمت‌های داخلی آن را پیدا کردند.

بقایای این زیردریایی در عمق ۸۵۰ متری دریا و پایین تر از عمقی پیدا شده که معمولا با ایمنی درآن حرکت می کرد.

مقامات اندونزی گفته بودند که اکسیژن موجود در این زیردریایی تا اوایل صبح امروز به وقت محلی تمام می‌شود، از این رو تیم‌هایی از کشورهای آمریکا و استرالیا به عملیات تجسس برای پیدا کردن این زیردریایی پیوسته بودند.

ارتش اندونزی سه روز پیش گزارش داد که زیردریایی کی.آر.ای نانگالا-۴۲۰ هنگام مشارکت در یک مانور در شمال جزیره بالی ارتباطش با مرکز فرماندهی قطع و سیگنال‌های دریافتی از آن محو شد. این زیردریایی ماموریت یافته بود که به آب‌های عمیق‌تر برود.

این زیردریایی درخواست مجوز برای رفتن به مناطق عمیق تر کرده بود و مدت کمی پس از دریافت مجوز ارتباطش قطع شد.

دست‌کم شش کشتی نظامی، بالگرد و حدود ۴۰۰ نفر در عملیات جستجو شرکت داشتند. پیش از آمریکا و استرالیا، سنگاپور و مالزی کشتی های خود را به این منطقه فرستاده بودند. استرالیا، فرانسه، و آلمان هم پیشنهاد کمک داده بودند.

این زیردریایی ساخت آلمان در دهه ۷۰ میلادی بود، اما برای تعمیرات اساسی و نوسازی به کره جنوبی اعزام و پس از دو سال در اواخر سال ۲۰۱۲ دوباره به آب انداخته شده بود.

زیردریایی اندونزی

مهمترین سوانح مرگبار زیردریایی‌ها

  • در سال ۲۰۱۷ (چهار سال پیش) خبر ناپدید شدن زیردریایی ای‌آر‌ای نیروی دریایی آرژانتین چند روزی در صدر اخبار جهان قرار گرفت. این زیردریایی با ۴۴ سرنشین در حالی که در آب‌های جنوب اقیانوس اطلس در حال گشت‌زنی بود دچار انفجار شد و همه سرنشینان آن جان باختند.
  • در سال ۲۰۰۳ هر ۷۰ سرنشین زیردریایی “دیوار بزرگ” چین بر اثر خفگی جان باختند. علت نقص در موتور دیزلی این زیردریایی اعلام شد که موجب ایجاد مشکل در اکسیژن داخل کابین شد.
  • در سال ۲۰۰۰، زیردریایی کورسک روسیه در جریان یک مانور نظامی بر اثر دو انفجار و با ۱۱۸ خدمه به قعر دریای بارنتز در نزدیکی اقیانوس منجمد شمالی رفت. علت حادثه، منفجر شدن یک اژدر گزارش شد. غواصان نروژی بعدا یادداشتی از یکی از اجساد پیدا کردند که نشان می‌داد ۲۳ نفر از خدمه کورسک از این انفجارها جان سالم به در برده بودند اما چشم انتظار رسیدن کمک در اثر نبود اکسیژن خفه شدند.
  • زیردریایی یواس‌اس اسکورپیون در سال ۱۹۶۸ در اقیانوس اطلس با ۹۹ سرنشین غرق شد؛ علت انفجار احتمالی یک اژدر گزارش شد.
  • در سال ۱۹۶۳ زیردریایی آمریکای یو‌اس‌اس ترشر در هنگام تمرین اعزام به اعماق دریا به همراه ۱۲۹ ملوان غرق شد و بزرگترین تراژدی زیردریایی‌های جهان تا امروز را رقم زد.