سازمان جهانی بهداشت درباره خطر موج سویه‌های ‘دلتا ‘ و ‘اومیکرون ‘ بیماری کووید هشدار داده و آن را به ‘سونامی’ تشبیه کرده است.

دکتر تدروس آدهانوم، رئیس این سازمان گفته ترکیب این دو سویه به “سونامی” خطرناکی از موارد ابتلا به کووید-۱۹ منجر خواهد شد.

این هشدار در حالیست که آمریکا و کشورهای اروپایی با موج فزاینده‌ای از موارد ابتلا به این بیماری روبرو شده‌اند و رکوردهای تازه‌ای به ثبت رسیده است.

فرانسه با ثبت حدود ۲۰۸ هزار مورد ابتلای روزانه، امروز چهارشنبه(۸ دی ماه/ ۲۹ دسامبر) برای دومین روز متوالی بالاترین رقم در این مورد را گزارش کرد.

بنابر اعلام دانشگاه “جان هاپکینز” در آمریکا هفته گذشته، بطور متوسط بیش از ۲۶۵ هزار مورد ابتلای روزانه در این کشور گزارش شد.

در کشورهایی نظیر پرتغال، دانمارک و استرالیا هم رکوردهای روزانه شکسته شده است.

لهستان هم امروز ۷۹۴ مرگ و میر ناشی از کرونا را گزارش کرد؛ این بالاترین زقم مرگ و میر در چهارمین موج همه‌گیری در این کشور بوده است.

گفته شده بیش از ۷۵ درصد قربانیان کسانی بوده‌اند که واکسن نزده بودند.

بوستر

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، با افزایش شیوع سویه جدید کرونا، در کشورهای اروپایی و آمریکا تزریق گسترده دوز سوم واکسن با سرعت ادامه دارد

مطالعات نشان داده است که سویه “اومیکرون” که حالا در بسیاری از کشورها به نوع غالب این بیماری تبدیل شده، نسبت به سویه “دلتا” خفیف‌تر است ولی قدرت سرایت بسیار بالاتری دارد.

به گزارش رویترز در حال حاضر روزانه حدود ۹۰۰ هزار مورد جدید ابتلا در سراسر جهان گزارش می‌شود.

رئیس سازمان بهداشت جهانی گفته با افزایش موارد ابتلا، فشار زیاد بر سیستمهای درمانی و کارمندان آنها، “ادامه خواهد یافت.”

بعضی از این سیستمهای درمانی، با توجه به طولانی شدن همه‌گیری، فشارهای مضاعفی را متحمل شده‌اند.

افزایش موارد ابتلا به کووید باعث شده در اروپا و آمریکا تلاش فروانی برای تزریق دوز سوم واکسن انجام شود؛ در بریتانیا بیش از ۵۷ درصد افراد بالای ۱۲ سال هر سه دوز واکسن را دریافت کرده‌اند.

این در حالیست که دکتر تدروس، رئیس سازمان بهداشت جهانی انتقادهایی را هم متوجه کشورهای ثروتمند کرده است.

او گفته تزریق گسترده دوز تکمیلی واکسن در کشورهای ثروتمندتر، همه‌گیری را “طولانی‌تر خواهد کرد.”

به گفته او عدم دسترسی کشورهای فقیرتر به واکسن به ویروس “امکان جهش و پخش شدن را خواهد داد.”

بر اساس گزارشی که سازمان جهانی بهداشت دیروز منتشر کرد، تعداد موارد جدید ابتلا به همه سویه‌های کرونا در اروپا شاهد ۵۷ درصد افزایش در هفته منتهی به ۲۶ دسامبر بوده است.

این ارقام البته کماکان در حال افزایش است؛ ایتالیا دیروز بیش از ۷۸ هزار مورد ابتلای روزانه را گزارش کرد که امروز این رقم به بیش از ۹۸ هزار مورد رسید.

مقامهای درمانی می‌گویند بعضی از این ارقام بالا ممکن است به دلیل تاخیر در گزارش به دلیل تعطیلات کریسمس باشد.

افزایش شدید مبتلایان به ویروس کرونا به قدرت سرایت بالای سویه جدید این ویروس و برگزاری جشن‌های عید میلاد مسیح نسبت داده شده است.