سازمان بهداشت جهانی می‌گوید شمار مرگ و میر ناشی از ابتلا به کووید۱۹ احتمالا دو تا سه برابر بیشتر از گزار‌ش های رسمی ارائه شده است.

آمار رسمی درگذشتگان در حال حاضر ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر است، اما این سازمان در آمار ارائه شده سال ۲۰۲۰، گفته است که بین ۶ تا ۸ میلیون، برآوردی واقعی‌تر است.

این نهاد جهانی همچنین می‌گوید دلایل زیادی وجود دارد که احتمالا می‌تواند میزان آمار پایین را توضیح دهد.

به گفته سازمان بهداشت جهانی در ابتدای این همه گیری، بسیاری از افراد قبل از آن که ابتلای آن‌ها به کووید تشخیص داده شود، جان خود را از دست دادند و بسیاری از کشورها هم سیستم مناسبی برای ثبت مرگ و میرهای ناشی از ابتلا به ویروس کرونا ندارند.

در حال حاضر شمار مبتلایان به کرونا در جهان ۱۶۵ میلیون و ۸۹۰ هزار و ۲۱۷ نفر اعلام شده است.

آمریکا، هند و برزیل در حال حاضر بیشترین موارد ابتلا و مرگ و میر را در جهان دارا هستند.

شمار رسمی مبتلایان در ایران که اخیرا با موج چهارم کرونا روبرو بوده، بیش از دو میلیون و تعداد درگذشتگان بیش از ۷۲ هزار نفر تاکنون گزارش شده است.

البته برآوردهایی که بر مبنای آمار کلی مرگ‌ومیر در ایران انجام شده از دو تا سه برابر بودن شمار واقعی قربانیان کرونا حکایت داشت. هرچند سازمان ثبت احوال از پاییز گذشته دیگر آمار مرگ و میر را به طور عمومی منتشر نکرده و امکان برآوردهای جدید وجود ندارد.

سازمان بهداشت جهانی

طرح جدید برای شناسایی انواع جدید کرونا

دولت بریتانیا طرحی برای ایجاد یک شبکه نظارت بین‌المللی برای کمک به شناسایی انواع جدید ویروس کرونا و ردیابی بیماری های نوظهور در سراسر جهان اعلام کرده است.

این طرح جدید موسوم به “رادار همه گیری جهانی” به رهبری سازمان بهداشت جهانی و بنیاد “ولکام تراست” برای شناسایی نقاط شیوع و جلوگیری از همه گیری‌های آینده از طریق به اشتراک گذاری اطلاعات طراحی شده است.

این مشارکت براساس برنامه های نظارتی موجود برای ( اچ آی وی، سل، و مالاریا) برای ردیابی انواع جدید ویروس کرونا و شیوع بیماری در سطح جامعه ایجاد خواهد شد.

پیش بینی می شود که این طرح تا قبل از پایان سال جاری میلادی فعال و راه‌اندازی شود.