سازمان غذا و داروی آمریکا برای اولین بار مجوز کامل استفاده از واکسن تولیدی مشترک فایزر- بیواِن‌تک را صادر کرد.

این سازمان قبلا در ماه دسامبر ۲۰۲۰ مجوز اضطراری استفاده از این واکسن را صادر کرده بود، اما اکنون مجوز کامل اطمینان از عوارض جانبی و کارایی آن را داده است.

سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز استفاده از دو دُز واکسن کرونا برای افراد بالای ۱۶ سال را صادر کرده است.

تاکنون ۲۰۴ میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا واکسن تولیدی فایزر-بیواِن‌تک را دریافت کرده‌اند.

این سازمان تاکنون به غیر از واکسن فایزر به واکسن‌های مدرنا و «جانسون اند جانسون» نیز مجوز استفاده اضطراری داده بود، اما هنوز مجوز کامل نداده است.

مقامات بهداشتی آمریکا ابراز امیدواری کرده‌اند که با اعطای مجوز کامل استفاده از فایزر، افراد بیشتری در کشور برای دریافت واکسن کرونا متقاعد شوند.

این گزارش می‌گوید تردیدها میان برخی شهروندان آمریکا برای زدن واکسن، برنامه‌های دولت برای مقابله با شیوع کرونا را کند کرده است.

تاکنون ۵۱ درصد از جمعیت آمریکا هر دو دُز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

جانت وودکاک، سرپرست کمیسیونری سازمان غذا و داروی آمریکا ،گفته است تاکنون میلیون‌ها نفر در کشور واکسن کرونا را بدون خطر و عواقب احتمالی تزریق کرده‌اند و امیدواریم مجوز کامل استفاده از فایزر برای کسانی که هنوز تردید دارند، اطمینان اضافی برای واکسینه شدن را فراهم کند.

آمریکا طی هفته‌های گذشته با موج جدید شیوع کرونا و سویه دلتا که شدت همه‌گیری بالاتری دارد مواجه شده است و مناطقی که درصد کمتری از اهالی آن واکسینه شده‌اند، بیشترین شمار مبتلایان را داشته‌اند.

آلبرت بورلا، مدیر عامل شرکت فایزر، روز دوشنبه با انتشار اعلامیه‌ای گفته است مجوز کامل سازمان غذا و داروی آمریکا بر اساس اطلاعات درازمدت و بروز رسانی شده‌ای بوده که این شرکت در رابطه با ایمنی و کارایی واکسن به سازمان غذا و دارو ارسال کرده است.

سازمان غذا و داروی آمریکا گفته است که واکسن فایزر- بیواِن‌تک از این به بعد با نام «کومیرناتی» به بازار عرضه خواهد شد.