سخنگوی سازمان غذا و داروی ایران ضمن اعلام خبر ورود سومین محموله واکسن «اسپوتنیک وی» از روسیه گفت که تاکنون ۵۷۰ هزار دوز واکسن کرونا از دو کشور چین و روسیه وارد کشور شده است.

خبرگزاری مهر روز جمعه، ۱۵ اسفندماه، به نقل از کیانوش جهانپور اعلام کرد که محموله سوم واکسن «اسپوتنیک وی» که روز پنج‌شنبه وارد ایران شده، شامل ۲۰۰ هزار دوز بوده است.

آقای جهانپور همچنین مقدار کل واکسن وارداتی از روسیه را ۳۲۰ هزار دوز اعلام کرد.

این در حالی است که پیشتر اعلام شده بود نخستین محموله واکسن «اسپوتنیک وی» شامل ۵۰۰ هزار دوز، ۱۶ بهمن و دومین محموله آن حاوی ۱۰۰ هزار دوز، ۲۵ بهمن وارد کشور شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، ۲۵۰ هزار دوز واکسن کرونا چینی سینوفارم هم دهم اسفند وارد ایران شده است.

ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت ایران اوایل اسفندماه از برنامه این وزارتخانه برای واکسیناسیون حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در کشور خبر داده بود.

واکسیناسیون این تعداد شهروند در صورت ورود واکسن سبد کوواکس پیش از آغاز سال نو امکان‌پذیر است، اما علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا امروز اعلام کرد که تاریخ حدودی ورود این واکسن بین ۲۸ اسفند ۹۹ تا ۸ فروردین ۱۴۰۰ خواهد بود.

طبق اعلام وزارت بهداشت ، سهمیه ایران از سبد کوواکس ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز است.

برنامه کوواکس که با حضور ۷۶ کشور جهان دنبال می‌شود، زیر نظر سازمان جهانی بهداشت قرار دارد و هدف آن کمک به خرید و توزیع واکسن کرونا در همه کشورهای جهان است.

با توجه به استفاده از دو دوز واکسن کرونا برای هر شهروند در روند واکسیناسیون ۵۷۰ هزار واکسنی که تاکنون وارد ایران شده، پاسخگوی واکسیناسیون تنها ۲۸۵ هزار نفر از جمعیت ایران است.

رئیس سازمان نظام پزشکی پیشتر از عقب‌ماندگی در تهیه ‎واکسن کرونا انتقاد کرده بود.