کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا وداروی ایران در مورد واردات واکسن سینوفارم ووهان که تاییدیه سازمان جهانی بهداشت را ندارد، گفت در ایران آن چه که عرضه و مصرف شده پلتفرم اصلی و دقیقا همان واکسنی است که از سوی این سازمان مجوز مصرف اضطراری گرفته است.

او گفته تنها واکسن چینی دارای مجوز مصرف در ایران سینوفارم پکن است که در ماهها اخیر وارد شده و ایران ابتدای واردات واکسن تاکنون تنها وارد کننده و مصرف کننده سینوفارم پکن بوده است.

اخیرا خبری در رسانه ها و فضای مجازی منتشر شده که واکسن وارداتی سینوفارم به ایران، واکسنی نیست که تاییده سازمان جهانی بهداشت را داشته باشد.

محمد حسن قوسیان مقدم، رئیس جمعیت هلال احمر ایران هم به عنوان وارد کننده اصلی واکسن سینوفارم این مسئله را رد کرده و گفته : “سازمان هلال احمر این موضوع را کاملا تکذیب می کند، ما واکسنی را آورده ایم که مورد تایید سازمان جهانی بهداشت است.”

به گفته رئیس سازمان هلال احمر چنانچه واکسنی مورد تایید نباشد اصلا خریداری نمی شود.

علی بیرجندی نژاد، رئیس سازمان نظامی پزشکی مشهد گفته وضعیت همه گیری کرونا در این شهر اصلا مناسب نیست وهمچنان در پیک هستیم.

آقای بیرجندی نژاد با اشاره به این که نمی توان وضعیت را در دو هفته آینده پیش بینی کرد، گفت که قطعا شرایط بحرانی همچنان ادامه خواهد داشت.

او افزوده که سن درگیری و مرگ و میر به به کرونا بسیار کاهش پیدا کرده و الان با کاهش سن مبتلا مواجه هسیتم.

رئیس سازمان نظامی پزشکی مشهد همچنین گفته اساس کنترل بیماری واکسیناسیون است که در این مورد با آمار قابل توجهی روبرو نیستیم و بدیهی است که در چنین شرایطی دچار پیک هایی به این شکل شده و با کمبود اکسیژن، دارو و سردخانه مواجه می شویم.