سازمان مجاهدین خلق: پلیس آلبانی با گذاشتن «تیربار و اهانت» آغازگر خشونت بود

1

شورای ملی مقاومت – سازمان مجاهدین خلق – در واکنش به اعلام جرم علیه ۶ عضو خود از سوی پلیس آلبانی، گفته است که اعضای کمپ اشرف دو روز پیش ابتدا «با کمال احترام» حدود ۱۲۰۰ مامور را به داخل اردوگاه راه داده‌اند اما «کار گذاشتن تیربار در بالای ساختمان» و رفتار «اهانت آمیز و خشونت» از سوی پلیس «زمینه‌ساز» درگیری شده‌ است.

بیانیه جدید سازمان مجاهدین خلق که روز پنجشنبه – اول تیر – منتشر شده واکنشی است به خبر روز گذشته که طی آن اعلام شد پلیس آلبانی شش نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق را به مقاومت در مقابل مامورانش و ایجاد ممانعت متهم کرده است.

در بیانیه شورای ملی مقاومت آمده: «۶ تن از مسئولان سياسی مجاهدين از قضا همان كسانی هستند كه از ابتدا تا زمانی كه پليس (کمپ) اشرف را ترك كرد، تماما در كنار رئيس كل پليس آلبانی و معاونانش بودند».

آن طور که در بیانیه روایت شده پس از حضور این ۶ عضو سازمان مجاهدین در مقر پلیس در مجاورت کمپ اشرف ۳ «رئيس كل پليس اعلام كرد بايد به اشرف برويم. آنها همراه با هيأت مجاهدين در ساعت ۸ و ۴۰ دقيقه همزمان با ستون بزرگ پليس با انواع خودروها (دست كم ۱۵۰ خودرو با ۱۲۰۰ پليس) وارد اشرف شدند و از آن پس هم همراه با رئيس كل پليس و معاونان و دستيارانش بودند».

به گفته مقام‌ها در آلبانی در جریان یورش روز دوشنبه پلیس این کشور برای تحقیق و بازرسی از کمپ اشرف، ۱۵ مامور پلیس و در مجموع ۳۶ نفر زخمی شدند.

سازمان مجاهدین خلق هم می‌گوید یکی از اعضایش به نام «علی مستشاری» کشته شده است.

پلیس آلبانی این مرگ را با این عملیات مرتبط ندانسته است.

خبرگزاری تسنیم، که به نهادهای امنیتی در ایران بسیار نزدیک است، نام فرد کشته‌شده را عبدالوهاب فرجی ذکر کرده است.

با این حال در بیانیه امروز – اول تیر – شورای ملی مقاومت ادعا شده که ورود بیش از ۱۵۰ خودرو پلیس و ۱۲۰۰ مامور به اردوگاه اشرف ۳، در ابتدا مسالمت‌آمیز و با همکاری مدیران این کمپ صورت گرفته اما «از همان ابتدا (پلیس) با كار گذاشتن تيربار بر بالای ساختمان همراه با خشونت و اهانت و رفتن به محل استراحت زنان مجاهد بدون مراعات و با زور و ضرب و شتم رفتار مي‌كردند».

گرافیک و عکس اردوگاه اشرف ۳ در آلبانی

دو روز ‌پیش، سه‌شنبه ۲۰ ژوئن – ۳۰ خرداد، خبرها و تصاویری از درگیری صدها پلیس آلبانی با اعضای سازمان مجاهدین خلق در «کمپ اشرف ۳» در نزدیکی تیرانا منتشر شد.

این عملیات کمی پس از اعلام پلیس فرانسه مبنی بر منع سازمان مجاهدین از برگزاری تجمع سالانه در پاریس رخ داد.

حدود هزار نیروی پلیس آلبانی برای ورود به قصد «تحقیق و بازرسی» با مقاومت ساکنان کمپ اشرف مواجه شدند.

پلیس آلبانی می‌گوید «با حکم دادگاه ویژه مبارزه با فساد و جرائم سازمان‌یافته» به اردوگاه مجاهدین یورش برده است.