پس از آن که سازمان ملل تایید کرد که بازرس ویژه این سازمان در پرونده جمال خاشقجی توسط یک مقام سعودی تهدید شده است، این مقام روز پنج‌شنبه در یک رشته توییت چنین اقدامی را تکذیب کرد.

اداره حقوق بشر سازمان ملل روز چهارشنبه تایید کرد که آنیس کالامار، بازرس این سازمان که گزارش نهایی درباره قتل جمال خاشقجی در کنسول‌گری عربستان در استانبول را نوشت، در جریان تحقیق و مذاکره درباره این رخداد توسط یک مقام سعودی تهدید شده است.

یک روز پیشتر روزنامه گاردین به نقل از خانم کالامار نوشته بود که در جریان مذاکراتی در شهر ژنو یک مقام سعودی اشاره کرده است که اگر بازرس سازمان ملل کنترل نشود، کسانی هستند که «حاضرند تکلیف او را روشن کنند».

آنیس کالامار، بازپرس مستقل سازمان ملل متحد، ۹ ماه پس از آن قتل در سال ۲۰۱۸ در گزارشی نوشت: «مدارک متقنی مبنی بر وجود ارتباط میان محمد بن‌سلمان با قتل وجود دارد». خانم کالامار خواهان بازجویی از ولیعهد عربستان شده بود.

در هیچ یک از گزارش‌ها به نام مقام سعودی که بازرس سازمان ملل را «تهدید به مرگ» کرده بود اشاره نشده بود.

حال عواد بن صالح‌العواد، رئیس کمیسیون حقوق بشر عربستان سعودی، در یک رشته توییت روشن ساخته که آن مقام سعودی خودش بوده، اما این اتهام را «به شدیدترین شکل» رد کرده است.

او همچنین نوشته است که اتهام تهدید جانی علیه بازرس سازمان ملل «باعث بسی نومیدی‌اش» شده و خود را طرفدار حقوق بشر می‌داند و تهدید کردن دیگران را «خلاف اصول اخلاقی‌اش» می‌داند.

حدود دو سال پس از قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، دادستان کل عربستان در شهریورماه ۹۹ با صدور احکام حبس علیه هشت متهم، پرونده این قتل را «مختومه» اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پنج متهم این قتل هر یک به ۲۰ سال حبس، یک متهم به ۱۰ سال و دو متهم دیگر، هر یک به هفت سال زندان محکوم شدند.