سازمان ملل متحد از امارات متحده عربی خواسته است تا با شواهد “عینی و ملموس” ثابت کند که لطیفه بنت محمد آل مکتوم، دختر حاکم دوبی، زنده است. گفته می‌شود که او در بازداشت به سر می‌برد.

کارشناسان حقوق بشر این سازمان، در بیانیه‌ای دیروز، سه‌شنبه ۲۰ آوریل، همچنین گفتند که لطیفه باید “فوری” آزاد شود.

لطیفه بنت محمد آل مکتوم در سال ۲۰۱۸ تلاش کرد که از دوبی فرار کند و در ویدیویی که به دست برنامه پانورامای بی‌بی‌سی رسید می‌گوید زمانی که قصد فرار داشت، کماندوها او را با دارو بیهوش کردند و به محل بازداشتش در دوبی برگرداندند.

سازمان ملل می‌گوید که به اطلاعات بیشتری در مورد وضعیت او نیاز دارد.

خانواده سلطنتی دوبی پیشتر در بیانیه‌ای گفته بودند که لطیفه بنت محمد آل مکتوم ایمن است و “در خانه از او مراقبت می‌شود”.

در ۵ مارس، سازمان ملل اعلام کرد که دو هفته پس از درخواست اولیه‌اش برای اثبات زنده بودن لطیفه، هنوز منتظر جزئیات بیشتر از سوی امارات متحده عربی است.

در بیانیه دیروز سه‌شنبه، کارشناسان سازمان ملل بار دیگر از دولت امارات متحده عربی خواستند که “اطلاعات مفید” درمورد سرنوشت او را “بدون معطلی” ارائه دهد.

آنها خواستار “راستی‌آزمایی مستقل درمورد شرایط نگهداری او، همچنین آزادی فوری‌اش” شده‌اند.

در این بیانیه آمده است “بیانیه صادره از سوی مقامات امارات متحده عربی که صرفا بیان می‌کند که از او در خانه مراقب می‌شود، در این مرحله کافی نیست”.

این بیانیه اضافه می‌کند “ما نگران هستیم، چون در پی انتشار عمومی ویدیوی ماه فوریه که در آن شاهزاده لطیفه می‌گوید که برخلاف میلش از آزادی محروم شده است و درخواست رسمی ما برای کسب اطلاعات بیشتر از وضعیت او، هنوز اطلاعات مشخص و عینی از سوی مقامات این کشور ارائه نشده است”.

در ویدیویی که در ماه فوریه به دست برنامه پانورامای بی‌بی‌سی رسید لطیفه بنت محمد آل مکتوم گفته است که او در “ویلایی که تبدیل به زندان شده” گروگان است و هیچ گونه دسترسی به کمک‌های پزشکی ندارد.

پدر لطیفه، شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دوبی و نایب‌رئیس امارات متحده عربی، یکی از ثروتمندترین دولتمردان جهان است.

درباره لطیفه بنت محمد آل مکتوم چه می‌دانیم؟

لطیفه بنت محمد آل مکتوم می‌گوید که برای شروع یک زندگی جدید، در سال ۲۰۱۸ با کمک دوستانش تلاش کرد تا از دوبی فرار کند.

در ویدویی که درست پیش از فرارش ضبط شده بود می‌گوید “من اجازه رانندگی ندارم، من اجازه سفر یا ترک دوبی را به هیچ وجه ندارم”.

چند روز بعد، لطیفه می‌گوید که توسط کماندوها در قایقی در اقیانوس هند دستگیر شد. او را به دوبی برگرداندند؛ از آن زمان تاکنون آنجا نگه داشته شده است.

پدرش گفته است که در جهت منافع دخترش عمل کرده است. بیانیه ماه گذشته خانواده سلطنتی دوبی هم بار دیگر تاکید کرده است که از شاهزاده لطیفه در خانه مراقبت می‌شود.

در بیانیه آنها آمده است “شاهزاده لطیفه همچنان در حال بهبود است و امیدواریم در زمان مناسب به زندگی در حریم عمومی باز ‌گردد.”

لطیفه بنت محمد آل مکتوم با استفاده از تلفنی که حدود یک سال پس از بازداشتش در خانه بطور مخفیانه به دست او رسیده بود، چند ویدیو طی چند ماه ضبط کرده بود.

او این ویدیوها را در دستشویی ضبط کرده بود، چون تنها جایی بود که می‌توانست درش را قفل کند.

او در این پیام‌های ویدیویی جزئیاتی را شرح می‌دهد:

• او در برابر سربازانی که می‌خواستند هنگام فرار او را از قایق خارج کنند “با لگد زدن و جنگیدن” مقاومت کرده و بازوی یکی از آنها را طوری گاز گرفته که فریادش درآمده است.

• او را بعد از آن که با دارو بیهوش کردند، با یک هواپیمای خصوصی به دوبی برگردانده‌اند؛ او بعد از رسیدن به دوبی به هوش آمده است.

• او را به تنهایی و بدون دسترسی به کمک‌های پزشکی و حقوقی در ویلایی نگه داشته‌اند؛ در و پنجره‌های این ویلا را با نرده و قفل مسدود کرده‌اند، و پلیس از آن نگهبانی می‌کرده است.