مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ایران با وجود تکذیب مقام‌های دولتی، تایید کرده که در بیمارستان‌ها احتمال مرگ بیماران بخش ویژه بر اثر قطع برق “بالا” است. حسین کرمانپور می‌گوید حتی در بیمارستان‌های بزرگ هم که ژنراتور دارند، دستگاه‌ها فرسوده هستند یا در مدت طولانی قطع برق، دوام نمی‌آورند.

آقای کرمانپور که رئیس بخش اورژانس بیمارستان سینا در شهر تهران نیز هست می‌گوید که “اگر یک بیمارستان ژنراتور برق مستقل نداشته باشد، احتمال مرگ بیماران بخش‌های ویژه صد در صد است”.

به گفته وی ممکن است برخی از “بیمارستان‌ها ژنراتور نداشته باشند و یا اینکه خراب باشد یا نیاز به تعمیرات داشته باشد که همین مشکلات شاید عامل مرگ بیماران بخش‌های ویژه به دلیل قطعی برق باشد زیرا به دلیل افزایش قیمت‌ها منطقی نیست که هر بیمارستان بخواهد با سرعت اقدام به تعمیر یا تهیه ژنراتور کند.”

دولت بارها تاکید کرده که برق بیمارستان‌ها و مراکز حساس قطع نمی‌شود اما کارکنان کادر درمان و مردم روایت‌های متفاوتی را مطرح کرده‌اند.

امروز علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت ایران و سخنگوی ستاد مقابله با کرونا گفته بود “بیمارستانی که با قطعی برق، برق آی‌سی‌یو و مراقبت‌های ویژه آن قطع بشود بیمارستان نیست”.

حسن روحانی هم در جلسه ستاد مقابله با کرونا در واکنش به فیلم‌ منتشر شده در زمان قطعی برق در بیمارستان‌ها که جان بیماران به خطر افتاده بود گفته است که این فیلم‌ها “دروغ محض است”.

آقای روحانی گفته “همه بیمارستان‌های ما دارای ژنراتورهای اضطراری هستند”. او خواستار برخورد با کسانی شده که این فیلم‌ها را منتشر کرده‌اند.

با این حال آقای کرمانپور به خبرگزاری آنا وابسته به دانشگاه آزاد ایران گفته است که “بیمارستان‌های عظیم” ژنراتور دارند و “ژنراتورها هم بیشتر از چند ساعت کار نمی‌کنند، مسئله دیگر فرسودگی دستگاه‌های گران‌قیمت پزشکی است. تا الان بسیاری از دستگاه‌های پزشکی فرسوده شده‌اند یا ژنراتورهای برخی از بیمارستان‌ها به دلیل اینکه سال‌ها مورد استفاده قرار نمی‌گرفت نیاز به تعمیرات سنگین دارند.”

به گفته وی “زمان قطعی برق‌ها خیلی طولانی است” و “یک بیمارستان هر ژنراتوری داشته باشد باز هم دچار کمبود می‌شود؛ عموم ژنراتورها تا ۲ ساعت پاسخگو هستند اما برای بیشتر از دو ساعت نیاز به ژنراتوری است که مجهز باشد.”

آقای کرمانپور مشکل کمبود هزینه بیمارستان‌ها هم را برای تجهیز و تعمیر و نگهداری ژنراتورها، از دیگر دلایل مشکلات بیمارستان‌ها عنوان کرد.

در هفته‌های اخیر قطع شدن متناوب برق در ایران موجب اعتراضات زیادی شد و در این میان انتشار چند ویدیو در فضای مجازی از قطعی برق در بیمارستان‌ها و خصوصا بخش‌های مراقبت‌های ویژه خبرساز شد.

شیوع موج پنجم کووید ۱۹ در ایران باعث افزایش مبتلایان و بیماران در بیمارستان‌ها شده و قطع مداوم برق جان بیمارانی را که به دستگاه‌ اکسیژن وصل هستند، یا نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند، بیش از پیش به خطر انداخته است.

در یکی از ویدیوها فردی که به نظر می‌رسد از کادر درمان است می‌گوید بیماران به دلیل قطع شدن دستگاه اکسیژن در حال از دست رفتن هستند. این ویدیو نشان می‌دهد برخی بیمارستان‌ها منبع برق اضطراری ندارند و همین موضوع باعث بروز مشکلات جدی برای بیماران می‌شود.

یکی از معترضان، محمدرضا هاشمیان، پزشک فوق تخصص آی‌سی‌یو در بیمارستان مسیح دانشوری تهران بود که با انتشار فیلمی نشان داد که برق بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان محل کارش قطع شده است.

آقای هاشمیان درخصوص این فیلم گفته بود “این بار فیلم این صحنه منتشر شده است اما ما با چنین صحنه‌هایی بارها مواجه شده‌ایم. اکسیژن که قطع می‌شود بعضی از ونتیلاتورها دچار اختلال عملکرد می‌شوند. بعضی از ونتیلاتورها که توربینی هستند کاملا از کار می‌افتند. رفت و آمد اکسیژن بسیار اثر بدی بر بیمار دارد. وقتی که چنین اتفاقی می‌افتد، تا کادر درمان بتوانند اکسیژن را تکمیل کنند گاها مشاهده شده که بیماران مبتلا به کرونا جان می‌سپارند. بارها گفته‌ام که متاسفانه وزارت بهداشت جزئیات مرگ بیماران کووید ۱۹ را منتشر نمی‌کند”.

پس آن شرکت برق قطعی برق در بیمارستان های تهران را تکذیب کرد و سپس سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران هم ویدیوی منتشر شده از طرف او را “دروغ” خواند.

امروز متنی از طرف علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران و رئیس بیمارستان مسیح دانشوری خطاب به آقای هاشمیان در رسانه‌ها منتشر شد که در آن درباره “تکرار گفتارهای نسنجیده” تذکر داده و هشدار داده که چنین رفتاری تکرار نشود.

آقای ولایتی بدون اینکه اظهارات آقای هاشمیان را تکذیب کند در نامه‌اش نوشته است که “طرح موضوعات فنی و تخصصی خارج از روال قانونی و معین آنهم به صورت اغراق آمیز می‌تواند نتایج معکوس به بار آورد و عملکرد پزشکان خدوم را مورد ضعیف و خدشه قرار دهد.”