آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل هشدار داد جنگ اسرائیل-حماس می‌تواند خاورمیانه را به یک بحران “غیرقابل مهار” بکشاند.

آقای گوترش امروز در نشست اضطراری امروز شورای امنیت خواستار پایان فوری درگیری‌های مرگبار اسرائیل و فلسطینی‌ها شد و گفت: “درگیری‌ها باید متوقف شوند، باید فوری متوقف شوند.”

دبیر کل سازمان ملل خشونت‌هایی را که در هفته اخیر به کشته شدن نزدیک به ۲۰۰ نفر منجرشده “بسیار وحشتناک” خواند.

سازمان همکاری اسلامی اسرائیل را محکوم کرد

در همین حال وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در پایان نشست فوق العاده و مجازی خود به ریاست عربستان سعودی، در بیانیه‌ای خواستار توقف کامل و فوری حملات اسرائیل به غزه شدند.

این بیانیه “با شدیدترین لحن تجاوز وحشیانه اسرائیل” را محکوم و آن را “نقض قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل” دانسته و اسرائیل را به “جنایت سیستماتیک” در قبال فلسطینیان متهم کرده است.

۵۷ کشور عضو سازمان همکاری اسلامی همچنین از عملکرد شورای امنیت به خاطر ناکارآیی انتقاد کرده‌اند.

محمد جواد ظریف وزیر حارجه ایران نیز در این نشست گفت: “ما باید یک کارزار نهادینه‌شده حقوقی و سیاسی علیه رژیم آپارتاید صهیونیستی در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی ایجاد کنیم”.

تشدید تلاشهای دیپلماتیک برای خاتمه جنگ

تلاش‌های دیپلماتیک برای برقرای آتش‌بس بین اسرائیل و حماس سرعت گرفته است. هادی عمرو، نماینده آمریکا که روز گذشته به اسرائیل سفر کرده با بنی گانتس، وزیر دفاع و سایر مقامات امنیتی این کشور دیدار کرده است.

تلاش های میانجیگران مصری هم ادامه دارد، اما هنوز توافقی در مورد رسیدن به آتش بس بدست نیامده است.

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحاده اروپا هم در توییتی از برگزاری جلسه اضطراری وزرای خارجه اتحادیه اروپا برای هماهنگی و گفتگو و این که این اتحادیه چگونه می‌تواند به بهترین نحو به پایان دادن خشونت‌ها کمک کند، خبر داده است.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان و دولت آلمان هم خواستار پایان جنگ شده‌اند.

لین هستینگز، معاون هماهنگ کننده روند صلح خاورمیانه گفته که سوخت در غزه امروز تمام خواهد شد و بیمارستان‌ها هم برق نخواهند داشت.

مقامات بهداشتی در غزه گفته‌اند که از زمان بمباران‌های اسرائیل در شب گذشته تا کنون ۳۳ نفر کشته شدند. به این ترتیب از زمان آغاز درگیری ها تاکنون ۱۸۱ نفر جان خود را از دست دادند ، که ۴۷ کودک هم در بین کشته شدگان هستند.

حماس هم تاکنون نزدیک به سه هزار راکت به اسرائیل شلیک کرده که منجر به مرگ ۱۰ نفر شده است.

پیشتر گزارش شد که گروه فلسطینی حماس برای خاتمه جنگ “پیشنهاد آتش بس” داده، اما اسرائیل آن را رد کرده است.

خبرنگار بی‌بی‌سی گفته بود به نظر می‌رسد که حماس از طریق میانجیگران مصری پیشنهاد آتش بس را ارائه کرده است.

نفتالی بنت، از سیاستمداران سرشناس اسرائیلی به بی‌بی‌سی گفت که اسرائیل به حملاتش به حماس ادامه خواهد تا زمانی که به اهدافش در غزه برسد.

کابینه اسرائیل هم برای بحث و گفتگو درباره استراتژی این کشور در این درگیری‌ها تشکیل جلسه داده است.

غزه اسرائیل
آتش ناشی از حملات هوایی اسرائیل، آسمان غزه را روشن کرده است

در هفتمین روز درگیری‌ها، جت‌های اسرائیلی حملات هوایی بیشتری درغزه انجام دادند و محل زندگی یحیی السنوار، از رهبران حماس، یکی از اهداف حملات اسرائیل بوده است.

همزمان شبه نظامیان حماس چندین راکت به داخل خاک اسرائیل شلیک کردند که در نتیجه این حملات ساکنان این نواحی مجبور شدند به پناهگاهها بروند.

یحیی السنوار، از رهبران حماس
محل سکونت یحیی السنوار، از رهبران حماس، از جمله اهداف حملات هوایی اسرائیل بود

پیش‌تر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، گفت که دولت او به پاسخ قاطعانه به حملات موشکی تا برقراری امنیت ادامه خواهد داد.

آقای نتانیاهو گفت که مذاکره تنها زمانی آغاز می‌شود که راکت پرانی‌ها از غزه به خاک اسرائیل متوقف شود.

مقامات بهداشتی در غزه گفته‌اند که تاکنون در این درگیری‌ها ۱۵۰ نفر کشته شدند که اکثر آن‌ها کودک بودند. اسرائیل هم شمار تلفات خود را ۱۰ نفر اعلام کرده است.

همزمان تلاش های دیپلماتیک برای پایان دادن به این درگیری‌ها در جریان است. روز گذشته هادی عمرو، فرستاده ویژه آمریکا وارد اسرائیل شد. مقامات مصری رهبری مذاکرات با حماس را برعهده دارند و سازمان ملل و امارات متحده عربی هم در این گفتگوها دخیل هستند.

قرار است شورای امنیت سازمان ملل هم برای بحث و گفتگو درباره این درگیری‌ها امروز نشستی برگزار کند.