ه گزارش ایرنا، ابراهیم رئیسی در نشست سران این سازمان در دوشنبه پایتخت تاجیکستان از اعضای دیگر برای پذیرفتن ایران به عنوان عضو اصلی تشکر کرده است.

این اولین سفر خارجی آقای رئیسی بعد از ریاست جمهوری‌ بوده است. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جهور روسیه گفته باید در قرنطینه کرونا بماند و از راه مجازی در اجلاس شرکت کرده و سران کشورهای چین و هند هم از طریق ویدئو در اجلاس حضور داشتند.خط

چرا عضویت سازمان شانگهای برای ایران مهم است؟

کیوان حسینی، بی‌بی‌سی

سازمان همکاری شانگهای، اگرچه بازوی توسعه‌طلبی چین توصیف شده، اما در حال حاضر یکی از مهم‌ترین نهادهای بین‌المللی است که در آن از «غرب» خبری نیست و چه بسا تسلط کامل غرب بر سیاست بین‌الملل را به چالش می‌کشد.

حالا همانقدر که عدم پذیرش ایران در این سازمان به مدت ۱۳ سال، بر موقعیت و اعتبار تهران اثر منفی گذاشت، عضویتش یک پیروزی دیپلماتیک خواهد بود؛ ثمره نمادین سیاست خارجی «نگاه به شرق» که با اصرار آیت‌الله خامنه‌ای، سالهاست اجرا می‌شود.

بدین‌ ترتیب سیاست خارجی «نه شرقی نه غربی» که در قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز به آن اشاره شده، از هر زمان دیگری کم‌رنگ‌تر می‌شود و ایران به شکل فعالانه، خود را بخشی از یک بلوک همگرای سیاسی-اقتصادی-امنیتی تعریف می‌کند که در نگاه برخی، بختی جدی در موازنه قدرت بین‌المللی در آینده نزدیک دارد.

این موفقیت دیپلماتیک در زمان ویژه‌ای نیز به دست آمده است. سرنوشت مذاکرات احیای برجام روشن نیست و ایران، آمریکا را به زیاده‌خواهی متهم می‌کند. تحریم‌های آمریکا همچنان ایران را آزار می‌دهند. و به رغم سرسختی ایران در مذاکرات، نه تنها از انزوای بیشتر تهران خبری نیست، بلکه حتی ایران موفق شده از انزوای قدیمی هم بکاهد.

خط

آقای پوتین گفته به دلیل ابتلای اطرافیانش باید در قرنطینه بماند
،