سالیوان: در صورت توقف کمک‌ها به اوکراین، دستاوردهای کی‌یف در جنگ به خطر می‌افت

5

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز سه‌شنبه ۱۲ دسامبر، در اظهاراتی گفت که افزایش نیافتن بودجه حمایت نظامی از اوکراین برای مقابله با مهاجمان روسیه، به کاهش توانایی اوکراین در دفاع از خود منجر خواهد شد.

جیک سالیوان که این اظهارات را در نشست وال‌استریت ژورنال ایراد کرد، افزود که اگر کمک‌های ایالات متحده به کی‌یف ادامه نیابد، اوکراین برای حفظ قلمرو خود دچار آسیب خواهد شد، چه برسد به اینکه بخواهد سرزمین‌های اشغالی را از نیروهای روسیه باز پس بگیرد.

مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری ایالات متحده در حالی این سخنان را ایراد کرد که جو بایدن در شهر واشنگتن میزبان ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، است تا کنگره ایالات متحده را برای تصویب بودجه بیشتر در حمایت از اوکراین در جنگ با روسیه، تحت فشار بگذارد.

 

زلنسکی ساعتی پیش در صبح سه‌شنبه به وقت واشنگتن وارد کنگره آمریکا شد. او تلاش می‌کند تا قانونگذاران جمهوری‌خواهی را که با تخصیص بودجه بیشتر به اوکراین مخالفت کرده‌اند، به تمدید حمایت‌ نظامی ایالات متحده از اوکراین راضی کند.

زلنسکی قرار است با رهبران مجلس سنا و مجلس نمایندگان آمریکا در کنگره ملاقات کند و سپس برای دیدار با جو بایدن به کاخ سفید برود.

تلاش‌های ولودیمیر زلنسکی برای جلب حمایت دولت آمریکا از آن کشور در جنگ با روسیه در حالی صورت می‌گیرد که ساعاتی قبل، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، اعلام کرد که هرگونه کمک بیشتر ایالات متحده به کی‌یف، موجب «شکست» اوکراین در جنگ خواهد بود.

پسکوف گفت: «کمک ده‌ها میلیارد دلاری به اوکراین موفقیتی در میدان جنگ برای کی‌یف نداشت و ده‌ها میلیارد دلاری که اوکراین به دنبالش است، نیز همین نتیجه را خواهد داشت.»

زلنسکی در حال حاضر با کسری بودجه و پیشروی‌های روسیه در شرق اوکراین مواجه است و به نظر می‌رسد که متقاعد کردن قانونگذاران آمریکایی برای او اهمیت بالایی دارد.

جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا با تصویب لایحه تکمیلی بودجه ۱۰۶ میلیارد دلاری حمایت از اوکراین مخالفت کرده‌اند و از بایدن خواسته‌اند تا جزییات بیشتری درباره اهداف ایالات متحده از کمک به اوکراین ارائه دهد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در اظهارات اخیرش در روز سه‌شنبه همچنین گفت که آزادی اون گرشوویچ، گزارشگر روزنامه وال‌استریت‌ ژورنال که در روسیه بازداشت شده است، از اولویت‌های دولت بایدن است. او گفت که درباره آزادی و بازگشت او به خانه، ارتباط‌هایی با روسیه برقرار شده است.

او همچنین از قصد خود برای گفت‌وگو با مقام‌های اسرائیلی درباره جدول زمانی‌شان برای جنگ غزه و همچنین برنامه‌هایی که برای دوران پس از جنگ دارند، خبر داد.

جیک سالیوان درباره ارتباط‌های نظامی آمریکا و چین گفت که برنامه بازگشایی ارتباط‌های نظامی آمریکا-چین در مسیر انجام است و افزود که جو بایدن و شی جین‌پینگ، رهبران آمریکا و چین، در دیدار ماه گذشته‌شان در سان‌فرانسیسکو درباره ازسرگیری ارتباطات نظامی میان دو طرف توافق کردند.