جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز جمعه ۲۶ آذر با ابراز نارضایتی از روند مذاکرات احیای برجام در وین گفت که از طریق مذاکره‌کنندگان اروپایی هشدارهای لازم را به تهران داده‌ایم.

مشاور امنیت ملی در دولت جو بایدن، روز جمعه با حضور در نشستی آنلاین تصریح کرد پیشرفت‌های برنامه هسته‌ای تهران همچنان ادامه دارد اما گفت‌وگوها در وین برای بازگشت به توافق برجام، «به خوبی پیش نمی‌رود».

اعضای اروپایی برجام در همین روز در بیانیه‌ای مشترک از ایران خواستند که از تنش‌های بیشتر اجتناب کند و فورا با رویکرد سازنده به مذاکرات برگردد.

انریکه مورا: برای دستیابی به توافق هسته‌ای تنها چند هفته وقت داریم

انریکه مورا، هماهنگ‌کننده اروپایی مذاکرات برجام، هشدار داده است که برای دسترسی به توافق فقط «چند هفته» وقت باقی است و نه بیشتر.

همزمان با توقف دور هفتم مذاکرات احیای برجام در وین، گزارش‌ها حاکی است که رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، ظرف دو روز آینده به واشینگتن باز خواهد گشت.

به نوشته خبرگزاری رویترز، از اظهارنظرهای مقام‌های غربی این‌گونه برمی‌آید که مذاکرات به سرعت به پایان راه و بن‌بست نزدیک می‌شود.

مذاکره‌کنندگان ایرانی در دولت روحانی و کشورهای حاضر در برجام در شش دور مذاکرات احیای برجام که با مشارکت غیرمستقیم آمریکا در وین برگزار شد، درباره چگونگی لغو تحریم‌های ایران و همچنین اجرای کامل برجام توسط ایران به توافق‌هایی رسیده بودند.

تیم جدید مذاکره‌کننده در دولت ابراهیم رئیسی هشتم آذر ماه در قالب دور هفتم مذاکرات با حذف اغلب این توافق‌ها اقدام به ارائه دو پیش‌نویس جدید کرد که بلافاصله از سوی طرف‌های غربی «غیرقابل قبول» و «زیاده‌روی» خوانده شد.

کشورهای غربی در دو هفته گذشته نیز از «پیشرفت اندک» در دور هفتم مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای در وین ابراز نگرانی کرده بودند.

یک مقام ارشد دولت بایدن هم روز جمعه به خبرنگاران گفت ایالات متحده بر این باور است که ایران به تولید اورانیوم لازم برای تولید سلاح هسته‌ای بسیار نزدیک شده است.

این مقام که خواست نامش فاش نشود، با ابراز نگرانی از پیشرفت‌های سریع برنامه هسته‌ای تهران افزود اصلا پذیرفتنی نیست اما تا دستیابی ایران به بمب اتم چند ماه بیشتر باقی نمانده است.