کشورهای جهان از شرقی‌ترین نقطه کره زمین، یک به یک، خبر از آغاز سال ۲۰۲۲ میلادی می‌دهند و به سنت هر ساله البته در وسعتی کمتر به دلیل شیوع کرونا، جشن و نورافشانی را آغاز کرده‌اند.

سال جدید میلادی در حالی آغاز می‌شود که موفقیت چشمگیر دانشمندان در تولید انواع واکسن‌های ضدکرونا و تلاش دولت‌ها برای واکسیناسیون عمومی نیز نتوانست بر این ویروس مرگبار فائق آید و برخلاف بسیاری که امیدوارانه در انتظار پایان دو سال جولان کرونا در جهان بودند، سویه جدید این ویروس موسوم به «اومیکرون» بر جشن‌های امسال نیز سایه افکنده است.

با این وجود فرای خبرهای خسارات جانی و اقتصادی ناشی از همه‌گیری کرونا، در دوازده ماه گذشته رویدادهای ارزشمندی نیز به وقوع پیوسته تا زندگی برای ساکنان این کره خاکی آسانتر گردد.

در ادامه به شش رویداد امیدبخش در سال ۲۰۲۱ میلادی می‌نگریم:

۱- اروپا واردات مواد معدنی را از سرزمین‌های درگیر جنگ یا از قلمروهای استثمار کودکان ممنوع کرد

اتحادیه اروپا قوانین جدیدی را وضع کرد تا از اول ژانویه واردات مواد معدنی و انواع کانی‌ها از مناطق دچار درگیری ممنوع شود. این قانون در حالی وضع شده که برخی از کشورهای آفریقاییِ دارای معادن غنی از قلع و تانتالم و طلا، به شدت گرفتار درگیری‌های مسلحانه هستند.

از این فلزات ارزشمند معمولا برای ساخت اشیایی مانند تلفن همراه یا جواهرات استفاده می‌شود اما این معادن عمدتا در کنترل شبه‌نظامیانی است که برای استخراج این مواد و رسیدن به سود بیشتر، به کار اجباری کودکان و بزرگسالان و استثمار آنها روی می‌آورند. به همین دلیل بنا بر قانون جدید، کشورهای اروپایی واردکننده این مواد معدنی باید قبل از هر چیز مطمئن شوند که در جریان استخراج این مواد، حقوق بشر رعایت شده است.

AP Photo
کار اجباری یک کودک در معدنAP Photo

۲- واکسیناسیون علیه کووید۱۹

در سال ۲۰۲۱ میلادی بیش از ۹ میلیارد دوز انواع واکسن‌های ضدکرونا در سراسر جهان تزریق شدند. چین، هند و ایالات متحده سه کشور با بالاترین آمار واکسیناسیون در جهان هستند.

در اروپا نیز کشور پرتغال بالاترین آمار واکسیناسیون کامل افراد را داشت و پس از آن کشورهای فرانسه و آلمان قرار دارند. واکسیناسیون عمومی علیه ویروس کرونا آمار مرگ و میر همچنین آمار ابتلای حاد به کووید۱۹ را در سراسر جهان کاهش داد.

AP Photo
واکسیناسون کروناAP Photo

۳- خرس پاندا دیگر در خطر انقراض نیست

از دیگر اتفاقات خوبی که در سال ۲۰۲۱ میلادی روی داد، خبری بود که در ۹ ژوئیه از سوی وزارت اکولوژی و محیط زیست چین اعلام شد؛ مبنی بر اینکه پانداهای غول پیکر دیگر «در خطر انقراض» نیستند.

به گفته مقامات چین در حال حاضر ۱۸۰۰ پاندای آزاد وجود دارند که افزایش شمار آنها به لطف سال‌ها تلاش برای کاشت مجدد جنگل‌های بامبو ممکن شده است. پوشش گیاهی بامبو زیستگاه طبیعی پانداها همچنین مهمترین ماده غذایی آنها است.

چین بطور ویژه از زمان جنگ سرد، از پانداها که حیوانات بومی این کشور محسوب می‌شوند، به عنوان ابزاری در راستای اعمال قدرت نرم استفاده می‌کند و این حیوانات بسیار محبوب را به دیگر کشورها امانت می‌دهد. به عبارت دیگر چین مالک همه پانداهایی است که هم اکنون در باغ وحش‌ها و پارک‌های عمومی در سراسر جهان تحت مراقبت کارشناسان زندگی می‌کنند.