ساکنان جنوب غزه از «شدیدترین بمباران» اسرائیل تا این مرحله از جنگ می‌گویند

1

اسرائیل یک رشته حملات شدید هوایی علیه خان یونس در جنوب غزه انجام داده که ساکنان ناحیه آن را سنگین‌ترین بمباران در این جنگ توصیف می‌کنند.

ارتش اسرائیل به ساکنان نواحی شرقی این شهر گفته است که آنجا را ترک کرده و به سوی نواحی جنوبی‌تر بروند.

اسرائیل معتقد است برخی از رهبران حماس در این شهر هستند، جایی که بسیاری از غیرنظامیان پس از فرار از شمال در آن پناه گرفته‌اند.

وزارت بهداشت غزه که توسط حماس اداره می‌شود می‌گوید دست کم ۱۹۳ نفر در آخرین موج حملات اسرائیل کشته شده‌اند.

عملیات اسرائیل در پاسخ به حملات ۷ اکتبر حماس به اسرائیل که حدود ۱۲۰۰ کشته برجای گذاشت آغاز شد. وزارت بهداشت حماس می‌گوید که تعداد کشته شدگان غزه اکنون از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفته است.

بمباران غزه بعد از پایان آتش‌بس موقت در روز جمعه از سر گرفته شد. ارتش اسرائیل اعلام کرد که بیش از ۴۰۰ «هدف تروریستی» حماس را در روز اول عملیات مجدد هدف گرفته است.

از زمان شروع دوباره جنگ، راکت‌ها به طور مرتب از غزه به سوی اسرائیل شلیک شده است. از جمله در شامگاه شنبه رگباری از راکت‌ها به سوی تل آویو و مناطق اطراف آن در مرکز اسرائیل شلیک شد.

سازمان آمبولانس اسرائیل اعلام کرد که یک مرد ۲۲ ساله را به دلیل «جراحات جزئی ناشی از برخورد ترکش» به ناحیه سر در هولون – شهری در جنوب تل آویو – درمان کرده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، شنبه شب در یک نشست خبری متعهد شد که عملیات نظامی اسرائیل را تا زمانی که نابودی حماس و آزادی گروگان‌ها «به تمام اهداف» خود برسد ادامه خواهد داد.

وی اذعان کرد که اسرائیل «جنگ سختی در پیش دارد.»

خان یونس و شهر رفح، در مرز با مصر، برخی از مناطقی بودند که هدف حمله شدید هوایی قرار گرفتند و فاز بعدی حمله احتمالا بر جنوب غزه متمرکز خواهد بود.

سخنگوی عربی زبان ارتش اسرائیل نقشه‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد که نشان می‌دهد غیرنظامیان باید کدام مناطق را ترک کنند، و به مردم در مناطق شرق خان یونس دستور داد تا آنجا را به سوی پناهگاه‌های رفح در جنوب تخلیه کنند، که نشانه‌ای از احتمال قریب‌الوقوع بودن حمله زمینی است.

بیمارستان‌هایی که پس از هفته‌ها درگیری با منابع محدود کار می‌کردند، به دلیل انتقال کشته‌ها و زخمی تحت فشار زیادی قرار گرفته‌اند. در بیمارستان ناصر در خان یونس، برخی از بیماران روی زمین مداوا شدند.

سمیرا، مادر چهار فرزند، به خبرگزاری رویترز گفت: «شب وحشتناکی بود. این یکی از بدترین شب‌هایی بود که در شش هفته گذشته از زمانی که به اینجا رسیدیم، در خان یونس گذراندیم… خیلی می‌ترسیم وارد خان یونس شوند.»

جیمز اِلدر، سخنگوی یونیسف که روز شنبه در خان یونس بود، به بی‌بی‌سی گفت که بیمارستان‌ها پیش از سرگیری حملات تازه، از کشته‌ها یا زخمی‌ها اشباع شده بود.

او گفت: «در راهروها به معنای واقعی کلمه خون بر زمین ریخته است، مادرانی هستند که نوزادانی را در آغوش گرفته‌اند که انگار کشته شده باشند.»

سازمان خیریه هلال احمر فلسطینی تایید کرد که ۱۰۰ کامیون حامل کمک‌ها روز شنبه از مصر اجازه ورود به غزه را پیدا کردند. روز جمعه، هیچ کمک بشردوستانه‌ای تحویل داده نشده بود.

بن‌بست در مذاکرات آتش‌بس

مذاکرات برای دستیابی به یک توافق برای یک آتش‌بس موقت دیگر و تضمین آزادی افراد ربوده شده در ۷ اکتبر که در غزه باقی مانده بودند، روز شنبه شکست خورد.

یک مقام فلسطینی آشنا با مذاکرات به بی‌بی‌سی گفت که این روند به طور کامل متوقف شده و هیچ تماس یا تلاشی برای دستیابی به یک آتش‌بس تازه وجود ندارد.

اسرائیل روز شنبه اعلام کرد که پس از «بن بست در مذاکرات» مذاکره‌کنندگان خود از سرویس اطلاعاتی موساد را از قطر – که به عنوان یک میانجی عمل می‌کند – خارج می‌کند.

صالح العروری، معاون دفتر سیاسی حماس، روز شنبه به شبکه الجزیره گفت که «اکنون هیچ مذاکره‌ای در جریان نیست» و تا پایان جنگ، اسیر دیگری با اسرائیل مبادله نخواهد شد.

کامالا هریس، معاون رئیس جمهور آمریکا، در دیدار با رئیس جمهور مصر گفت: «ایالات متحده تحت هیچ شرایطی اجازه جابجایی اجباری فلسطینی‌ها از غزه یا کرانه باختری، محاصره غزه یا ترسیم مجدد مرزها را نمی‌دهد.»

او همچنین بر موضع آمریکا دایر بر اینکه اسرائیل حق دارد از خود دفاع کند تاکید کرد.

او در جریان این دیدار در دوبی در حاشیه کنفرانس آب و هوایی سازمان ملل، کاپ ۲۸، به عبدالفتاح السیسی گفت که تلاش‌های صلح فقط در صورتی می‌تواند موفق باشد که «در چارچوب یک افق سیاسی روشن برای فلسطینی‌ها به سوی یک کشور تحت رهبری خودشان زیر نظر تشکیلات خودگردان فلسطینی دنبال شود.»

آقای نتانیاهو در کنفرانس خبری روز شنبه از آزادی ۱۱۰ گروگان اسرائیلی – زن و کودک – و همچنین برخی خارجی‌ها ستایش کرد.