سنتکام، ستاد نیروهای مرکزی آمریکا، روز جمعه ۱۵ مرداد نتایج تحقیقات این ستاد درباره حمله اخیر به یک کشتی تجاری مرتبط با اسرائیل را منتشر کرد که عنوان می‌کند ایران با انجام سه حمله پهپادی این کشتی را هدف قرار داد.

سنتکام اعلام کرد که دو حمله اول پهپادی به کشتی در روز هفتم مرداد ناموفق بود اما حمله سوم با پهپاد انفجاری، باعث مرگ دو خدمه کشتی شد.

ستاد نیروهای مرکزی آمریکا تعیین کرده که حمله پهپادی حفره‌ای به قطر ۶ فوت (یک متر و ۸۰ سانتیمتر) در بخش کابین کاپیتان ایجاد کرد و به فضای داخلی کابین آسیب جدی رساند.

آزمایش‌های شیمیایی، ماده به کار رفته در پهپاد انتحاری را از نوع ردکس شناخته است و سنتکام می‌گوید که پهپادها از تولیدات جمهوری اسلامی ایران است.

کشتی «مرسر استریت» که در مالکیت ژاپن و در اجاره یک شرکت اسرائیلی است روز هفتم مرداد در دریای عمان هدف حمله قرار گرفت

گروه ۷، ایران را مسئول حمله به کشتی «مرسر استریت» دانست

بر اساس بیانیه سنتکام، نظامیان این ستاد چند قطعه از پهپاد سوم ایرانی را از دریا بیرون کشیده و بازیابی کرده و به این نتیجه رسیدند که مشابه نمونه‌های پیش گردآوری شده از پهپادهای تهاجمی ساخت ایران بوده است.

تحقیقات مواد یادشده در مقر ناوگان پنجم دریایی آمریکا در منامه، پایتخت بحرین، آغاز شد و برای تایید دقیق‌تر، به لابراتورهای ارتش در خود آمریکا منتقل شد.

دقایقی پیش از بیانیه سنتکام، وزیران خارجه کشورهای عضو «گروه ۷» و نماینده عالی اتحادیه اروپا نیز در بیانیه مشترکی ایران را عامل حمله به کشتی «مرسر استریت» دانستند.

وزیران خارجه قدرت‌های صنعتی، شامل آمریکا، کانادا، فرانسه، بریتانیا، آلمان، ایتالیا و ژاپن نوشتند «حمله عامدانه و هدفمند، و نقض آشکار قوانین بین‌المللی بوده و همه شواهد قابل دسترس، به صراحت به ایران اشاره دارد».

کشورهای امضا کننده بیانیه افزوده‌اند که «از همه توان خود استفاده خواهند کرد تا از کشتی‌رانی که شاهرگ اقتصاد جهان است، مراقبت شود و تردد دریایی بدور از اقدامات خشونت‌آمیز ادامه یابد».