بنا بر اعلام ستاد کرونا در ایران، هرگونه سفر در تعطیلات عید فطر ممنوع خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری فارس، ستاد کرونا روز پنج‌شنبه، ۱۶ اردیبهشت، اعلام کرد که این ممنوعیت از ساعت ۱۴ روز سه‌شنبه، ۲۱ اردیبهشت آغاز می‌شود و تا ظهر روز شنبه، ۲۵ اردیبهشت ادامه خواهد داشت.

همچنین بر اساس اعلام این ستاد، این محدودیت به صورت سراسری و در همه شهرها اجرا خواهد شد.

با آغاز خیز دوباره کرونا پس از پایان تعطیلات نوروز، بسیاری از مسئولان کارشناسان، دولت را به دلیل مدیریت نکردن سفرهای نوروزی و عدم اعمال محدودیت، مسئول بحران جدید دانستند.

با وجود هشدارها در مورد خیز کرونا در صورت عدم اعمال محدودیت در سفرهای نوروزی، رئیس جمهور و بسیاری از مقامات دولتی پیش از نوروز تنها به بیان توصیه‌های بهداشتی و تاکید بر ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی بسنده کردند.

بر اساس اعلام سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و آمار از ۲۰ اسفند ۹۹ تا ۱۳ فروردین ۱۴۰۰ به طور متوسط روزانه یک میلیون و ۷۷۹ هزار و ۸۸۶ خودرو بین استان‌های کشور تردد داشته‌اند.

پیشتر با اعلام ممنوعیت سفر به شهرهای نارنجی و قرمز اعلام شده بود که خودروهای متخلف در صورت ورود به شهرهای قرمز یک میلیون تومان و در صورت سفر به شهرهای نارنجی ۵۰۰ هزار تومان جریمه خواهند شد.

ستاد کرونا تاکنون درباره جریمه‌‌های احتمالی در صورت نقض مصوبه اخیرش مبنی بر ممنوعیت سراسری سفر در تعطیلات عید فطر و ضمانت اجرای آن، تاکنون اطلاعاتی منتشر نکرده است.

در آخرین خیز کرونا که از نیمه دوم فروردین آغاز شد، آمار روزانه جان‌باختگان و مبتلایان به طور میانگین به ۴۰۰ و ۲۰ هزار نفر در روز رسید.