ستاره پیشین منچستر یونایتد به دلیل سفر به ایران از ورود به آمریکا منع شد

دوایت یورک، مهاجم پیشین منچستریونایتد به دلیل سفر به ایران اجازه ورود به آمریکا را نیافت و گفت احساس “جنایتکار بودن” کرده است.
یورک ۴۵ ساله که شهریور گذشته به ایران سفر کرده بود تا با پیراهن تیم ستارگان جهان به مصاف ستارگان ایران برود، گفت به این دلیل که مهر ورود به ایران در پاسپورتش خورده بود، آمریکا به او اجازه ورود نداد.
تیم فوتبال ستارگان فوتبال جهان سال گذشته با حضور بازیکنانی مانند لوئیس فیگو، فرناندو هیه‌رو، بودو ایلنگر، فرناندو کوتو، فابیو کاناوارو، روبرتو کارلوس، یاری لیتمانن، ویتور بایا، میشل سالگادو و دوایت یورک به تهران سفر کرد و در ورزشگاه آزادی در یک مسابقه خیریه با تیم فوتبال ستارگان ایران که بازیکنانی مانند احمد‌رضا عابدزاده، علی کریمی و خداداد عزیزی را در اختیار داشت بازی کرد.
+مسابقه ستارگان فوتبال جهان و ایران؛ نبرد فیگو و کارلوس با عابدزاده و عزیزی – BBC Persian
یورک که هفته گذشته برای همکاری با شبکه “بین اسپوترز” به قطر سفر کرده بود، قصد داشت از راه میامی آمریکا به کشورش، ترینیداد و توباگو بازگردد.
آقای یورک گفت: “درست باورم نشد که چه اتفاقی افتاد. آن قدر به آمریکا سفر کرده‌ام که تعدادش از دستم در رفته. عاشق این کشور هستم اما این بار کاری کردند که احساس جنایتکار بودن به من دست داد. بلیت را خریدم و در آستانه سوار شدن به هواپیما بودم که دو مامور جلویم را گرفتند. با خودم گفتم، چه خبر است؟ آن‌ها گفتند که مشکل ویزا وجود دارد و به دلیل مهر ورود به ایران علامت قرمز جلوی اسم من قرار گرفته است. من برای شرکت در بازی اسطوره‌ها آن جا رفتم و حتی شب هم نماندم.”

اندی کول (راست) و دوایت یورک یکی از بهترین زوج‌های خط حمله منچستر یونایتد را تشکیل داده بودند
دوایت یورک که علاوه بر حضور در منچستریونایتد سابقه بازی در تیم‌های استون ویلا، بلک‌برن، بیرمنگام و ساندرلند را دارد و در سال ۲۰۰۹ بازنشست شد، گفت: “مامورها به من گفتند که اگر سوار هواپیما می‌شدم به محض ورود به آمریکا به قطر دیپورت می‌شدم. سعی کردم برایشان توضیح دهم که من حتی در قطر زندگی هم نمی‌کنم و فقط می‌خواهم به خانه‌ام در کارائیب بازگردم.”
ماه گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با صدور فرمان اجرایی ورود اتباع هفت کشور عمدتا مسلمان ایران، لیبی، سومالی، عراق، سودان، سوریه و یمن به خاک آمریکا را ممنوع کرد. فرمانی که اجرای آن توسط دادگاهی در آمریکا به حال تعلیق درآمد.
پیشتر هم کنگره آمریکا با تایید باراک اوباما محدودیت‌هایی برای سفر بدون ویزا به آمریکا وضع کرد که مطابق آن شهروندان ۳۸ کشوری که بدون ویزا به آمریکا می‌روند در صورت سفر به ایران و چند کشور دیگر با محدودیت در سفر به آمریکا مواجه می‌شوند.
پیش از این مو فرح، دونده بریتانیایی-سومالیایی که مدال طلای دو‌های ۵۰۰۰ متر و ۱۰۰۰۰ متر المپیک لندن که در آمریکا زندگی و تمرین می‌کند برای ورود به این کشور دچار مشکل شد.

You may also like...