با وجود اینکه روابط عمومی سپاه پاسداران علت مرگ محمد حجازی، جانشین فرمانده قدس را «عارضه قلبی» اعلام کرده بود، سخنگوی سپاه این موضوع را رد کرد و گفت او به علت «عوارض شیمایی» ناشی از دوران جنگ ایران و عراق فوت کرده است.

به گفته رمضان شریف، آقای حجازی چند ماه پیش به کرونا مبتلا شده ولی «خوب شده» بود.

او همچنین گفته است که کمیسیون خاص در بیمارستان «بقیه‌الله» وابسته به سپاه آقای حجازی را «جانباز شهید» معرفی کرده و «عوارض شیمیایی» را عمده‌ترین دلیل مرگ او دانسته است.

سخنگوی سپاه درباره احتمال ترور آقای حجازی، گفته است که دولت اسرائيل «سال‌ها دنبال ترور» جانشین فرمانده قدس سپاه بود.

روز گذشته پس از انتشار اعلامیه روابط عمومی سپاه، محمد مهدی همت، فرزند محمد ابراهیم همت، از مشهورترین فرماندهان کشته شده در جنگ ایران و عراق، توئیت کرده است که علت مرگ آقای حجازی، «عارضه قلبی نبوده و نیست».

او هیچ توضیح بیشتری در این زمینه نداد ولی از هشتگ «شهید» استفاده کرد.

محمد حجازی در ۲۸ دی سال ۹۸ و پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، در حمله نیروهای آمریکایی، جانشین فرمانده این نیرو شده بود.

محمد حجازی پیش از انتصاب به عنوان جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه، نقش مهمی نیز در سیاست‌های منطقه‌ای ایران به ویژه در جنگ سوریه داشت.

او عالی‌رتبه‌ترین فرمانده سپاه پاسداران از نظر سلسله‌مراتب نظامی بود که در جنگ سوریه حضور مستقیم داشت و هنگامی که جنگ سوریه آغاز شد، در لبنان در حال همکاری با حزب‌الله بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین گروه نیابتی جمهوری اسلامی در خاورمیانه بود.

حجازی در سال ۸۸ در جریان اعتراض‌های پس از انتخابات ریاست‌جمهوری، مسئولیت قرارگاه ثارالله تهران را بر عهده داشت که نهاد اصلی در سرکوب اعتراض‌ها در پایتخت به شمار می‌رفت. در آن اعتراضات ده‌ها نفر کشته و هزاران نفر بازداشت شدند.

نقش او در سرکوب معترضان و نقض حقوق بشر منجر به قرار گرفتن نام وی در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا از مهرماه ۹۰ شده بود