سخنگوی شاخه نظامی حماس: بسیاری از گروگان‌های اسرائیلی «شاید کشته شده باشند»

8

سخنگوی شاخه نظامی گروه افراطی حماس می‌گوید وضعیت بسیاری از گروگان‌های اسرائیلی در بند این گروه «نامعلوم» است و شاید کشته شده باشند.

ابوعبیده بعد از هفته‌ها غیبت، روز یکشنبه ۲۴ دی در یک مصاحبه تلویزیونی ظاهر شد و گفت تعداد زیادی از گروگان‌ها «ممکن است کشته شده باشند.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، او در این زمینه مدعی شد که اسرائیل مقصر وضعیت گروگان‌ها است.

حماس از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان سازمان تروریستی شناخته می‌شود.

سخنگوی شاخه نظامی این گروه همچنین اضافه کرد: «هرگونه مذاکره قبل از توقف تهاجم نظامی اسرائیل بیهوده است.»

این در حالی است که اسرائیل می‌گوید هنوز ۱۳۶ تن به عنوان گروگان حماس و گروه‌های متحدش در نوار غزه هستند.

در میان این گروگان‌ها، شماری مردان سالمند بالای ۸۰ سال، زنان جوان از جمله نوه یک مادربزرگ ایرانی‌تبار، و ده‌ها مرد اسرائیلی دیده می‌شوند.

سرنوشت خانم شیری بی‌باس و دو طفل نوزاد او نیز که در اسارت حماس هستند، هنوز مشخص نیست. حماس پیشتر مرگ این سه را اعلام کرده اما اسرائیل این امر را نپذیرفته است.

در صدمین روز جنگ میان اسرائیل و حماس، ده‌ها هزار اسرائیلی شامگاه شنبه برای همبستگی با خانواده‌هایی که بستگان آنها هنوز در گروگان حماس هستند، در میدانی در تل‌آویو تجمع کرده و به سخنرانی برخی از گروگان‌های آزاد شده گوش دادند.

سخنگوی شاخه نظامی حماس همچنین روز یکشنبه مدعی شد که چندین گروه از «جبهه مقاومت» در خاورمیانه به این گروه گفته‌اند که در روزهای آینده «حمله به دشمن اسرائیلی را افزایش می‌دهند.»

تعدادی از گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی در یمن، لبنان و عراق که خود را «جریان مقاومت» می‌خوانند، طی سه ماه گذشته به اهداف اسرائیل، متحدان غربی‌اش و همچنین کشتی‌های تجاری در دریای سرخ در منطقه حمله کرده‌اند.