عباسعلی کدخدایی گفته توافق ۲۵ ساله ایران و چین در نهایت باید به شورای نگهبان ارجاع شود. او گفته شخصا نظر مثبتی به این توافق دارد

عباسعلی کدخدایی، سخنگو و عضو شورای نگهبان در ایران گفته است این شورا از اصل توافق ۲۵ ساله همکاری ایران و چین حمایت می کند.

آقای کدخدایی امروز، بیست و یکم تیرماه (یازدهم ژوئیه) در یک کنفرانس خبری در تهران گفته است “همه موافقتنامه‌ها و قراردادهای بین‌المللی باید در مجلس و شورای نگهبان بررسی شود و درباره قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین هم همینطور خواهد شد”.

مطابق اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، دولت جز با مصوبه مجلس شورای اسلامی که باید به تایید شورای نگهبان رسیده باشد، اجازه هیچ نوع مراوده اقتصادی و ایجاد تعهد بین المللی ندارد.

سخنگوی شورای نگهبان گفته “به نظر من اصل قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین خوب بود و باید از آن حمایت کنیم و موضع دشمنان نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی راه خود را درست رفته است”.

پیش نویس توافق همکاری ۲۵ ساله ایران و چین که هنوز به امضای دو کشور نرسیده است، انتقادات فراوانی در ایران به دنبال داشته است.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور پیشین و عضو کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام اولین شخصیتی بود که از محتوای این توافق انتقاد و دولت را به مخفی‌کاری متهم کرد. اقای احمدی نژاد گفته است: “هرگونه توافق با طرف‌های خارجی بدون در نظر گرفتن خواست و اراده ملت ایران، و در تقابل با منافع کشور و ملت، از درجه اعتبار ساقط است”.

آیت الله علی خامنه ایحق نشر عکسLEADER.IR
Image captionآیت الله علی خامنه ای رهبر ایران در دیدار با رئیس جمهور چین از توافق ۲۵ ساله حمایت کرده بود

رضا پهلوی، ولیعهد سابق ایران هم این توافق را “ننگین” خوانده است.

یعقوب رضازاده، عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خبر داده که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه به زودی در این کمیسیون حاضر می شود و درباره آن به نمایندگان عضو کمیسیون توضیح می‌دهد.

رسانه های ایران می گویند در این توافق ایران متعهد به تامین نفت خام مورد نیاز چین به مدت ۲۵ سال شده است. در برابر، چین در بخش‌هایی از صنایع نفت و گاز ایران، صنعت حمل و نقل دریایی، راه آهن، ساخت و خدمات فرودگاهی ایران سرمایه‌گذاری می کند.

توسعه سواحل مکران، توسعه بندر جاسک، تاسیس شهر صنعتی و ساخت پالایشگاه و صنایع پتروشیمی، توسعه خرید محصولات هوایی تولید مشترک ایران و چین، طراحی شهرک صنعتی تولید خودرو، تشویق سرمایه‌گذاری در بهره‌برداری از معادن مس، سنگ آهن، فولاد و صنایع آلیاژی، توسعه مجتمع‌های کشتی‌سازی و لوازم خانگی، سرمایه‌گذاری در خط متروی ۱۰ کلان‌شهر ایران، مرمت و احیای بافت‌های تاریخی ایران از دیگر بخش های این توافق است.

سخنگوی شورای نگهبان از این توافق دفاع کرده و گفته با چین می شود “جلوی قلدرهای جهان ایستاد”. او انتقادها از این پیش‌نویس و حساسیت عمومی درباره محتوی این توافق را به رسانه های خارج از ایران نسبت داده است.

علی ربیعی سخنگوی دولت ایران هم گفته “این توافق ثابت می‌کند که سیاست‌های آمریکا برای انزوای ایران و قطع روابط بین‌المللی ما شکست خورده است.”

علی آقامحمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و از مشاوران آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران هم سند همکاری‌ ۲۵ ساله با چین را مفید خوانده و چین را “مشتری‌ راهبردی” ایران توصیف است.

تفاهم اولیه ایران و چین برای توافق همکاری ۲۵ ساله اولین بار در سفر رئیس جمهور چین به ایران در بهمن ۱۳۹۵ به دست آمد. آیت الله علی خامنه ای هم در دیدار با رئیس جمهور چین از این توافق حمایت کرده است.