سخنگوی صنعت برق ایران می‌گوید که با افزایش خاموشی‌ها، دولت در نظر دارد واردات برق را افزایش داده و صادرات برق را متوقف کند.

مصطفی رجبی مشهدی روز یکشنبه ۲۳ خرداد اظهار داشت دولت می‌خواهد واردات برق از جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکمنستان را افزایش دهد.

پارسال نیز ایران واردات برق را نسبت به سال ۹۸ بیش از دو برابر کرد و به ۲.۷ تراوات ساعت رساند. ایران همواره در تابستان‌ها با کمبود برق مواجه است اما امسال کمبود برق حتی از بهار آغاز شده و طی هفته‌های گذشته خاموشی‌های گسترده‌ای در برخی شهرهای کشور گزارش شده است.

روز شنبه نیز عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اعلام کرد به کارخانه‌های سیمان ابلاغ شده که مصرف برق خود را کاهش دهند: «گفته شده که ۴۰ درصد برق مورد نیاز کارخانه‌ها را در این پیک مصرف تامین می‌کنند. زمان پیک را هم مشخص کرده‌اند ولی ۴۰ درصد برای فعالیت کارخانجات اندک است و ممکن است تولید کاهش یابد که این باعث التهاب بازار خواهد شد».

دولت ایران روز شنبه اعلام کرد مصرف برق کشور رکورد ۵۸ هزار مگاوات امسال را پشت سر گذاشت.

در گزارش‌های رسمی وزارت نیرو و اظهارات مقامات ایران همواره به «ظرفیت تولید ۸۵ هزار مگاوات برق کشور» اشاره می‌شود، اما جزئیات آمارهای وزارت نیرو نشان می‌دهد «ظرفیت عملی» نیروگاه‌های کشور در بهترین حالت تنها ۶۲ هزار مگاوات است. بسیاری از نیروگاه‌های برقی ایران سال‌هاست به خاطر فرسودگی از رده خارج شده‌اند اما هنوز در آمارهای «ظرفیت تولید برق» لحاظ می‌شوند.

از طرفی ۱۲ هزار مگاوات از ظرفیت عملی تولید برق کشور مربوط به نیروگاه‌های آبی است که پارسال به‌دلیل خشکسالی، ۳۰ درصد از تولید آن‌ها کاسته شد و مقامات ایران می‌گویند ادامه خشکسالی باعث شده که ظرفیت تولید نیروگاه‌های آبی کشور امسال به نصف کاهش یابد.

همچنین آمارهای رسمی وزارت نیرو نشان می‌دهد به خاطر فرسودگی شبکه، بیش از ۱۰ درصد برق تولیدی کشور (حدود ۴۰ تراوات ساعت) در همان مرحله انتقال و توزیع تلف می‌شود.

ایران طی دهه گذشته هر سال باید دو میلیارد دلار در نوسازی شبکه برق سرمایه‌گذاری می‌کرد اما این اتفاق نیفتاده است.

همچنین رشد طبیعی مصرف سالانه برق کشور حدود پنج درصد است. ایران پارسال برنامه‌ریزی کرده بود ۴۸۰۰ مگاوات به تولید برق کشور بیفزاید، اما تنها حدود ۱۸۰۰ مگاوات افزوده شد. در سال ۹۸ نیز تنها نیمی از اهداف رشد تولید برق کشور محقق شد.