ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، در نخستین نشست خبری خود پس از تسلط این گروه بر کابل به جامعه جهانی اطمینان داده است که از خاک افغانستان برای حمله به هیچ کشوری استفاده نخواهد شد.

سخنگوی گروه طالبان روز سه شنبه (۱۷ اوت)‌ در پاسخ به سئوالی درباره نگرانی درباره بازگشت اعضای شبکه القاعده به افغانستان، گفت: خاک افغانستان علیه هیچکس مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.

او افزود: ما می توانیم به جامعه جهانی در این مورد اطمینان بدهیم.

جو بایدن رییس جمهوری ‍آمریکا و امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه بارها تاکید کرده اند که افغانستان نباید دوباره به “پناهگاه تروریسم” و مامن گروه هایی نظیر القاعده تبدیل شود.

ذبیح‌الله مجاهد سال ها از طریق ایمیل، تلفن و شبکه‌های اجتماعی به عنوان سخنگوی گروه طالبان فعالیت کرده است. او درباره آزادی رسانه‌ها گفت که رسانه‌ها مستقل و فعال خواهند ماند و افزود زنان عنصر مهم جامعه هستند حقوق آنها در “چارچوب اسلام” محفوظ است.

ذبیح الله مجاهد مدعی شد که بین طالبان امروز و طالبان بیست سال پیش تفاوت عظیمی وجود دارد. او گفت: در اقداماتی که خواهیم کرد تفاوت خواهد بود و این یک روند تکاملی بوده است.

ذبیح الله مجاهد افزود طالبان به جهان اطمینان می‌دهد که کشت و قاچاق خشخاش در افغانستان متوقف شود.

او گفت که با ورود کابل متوجه شدم که جوان‌های زیاد معتاد اند و بی‌کار بسر می‌برند. ما تلاش خواهیم کرد که بدیل خشخاش را یکبار دیگر مانند بیست سال پیش به صفر برسانیم.

سخنگوی طالبان گفت این گروه تلاش می کند که همه رهبران افغانستان که در میان مردم جایگاه دارند و اراده خدمت دارند درنظام آینده شریک باشند. او افزود: ما با رهبران در تماسیم؛ با دکتر عبدالله در تماس می‌شویم.

آقای مجاهد گفت: دقیق نمی‌دانیم که نظام بعدی چه زمانی ایجاد خواهد شد. کار رویش جریان دارد.

او گفت که هنوز روشن نیست که هبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان، چه زمانی به کابل بر خواهد گشت.

سخنگوی طالبان در پاسخ به سئوالی در مورد گزارش های حاکی از آدم ربایی و قتل در مناطق تحت تسلط طالبان گفت: هیچکس نباید بتوان کسی را بدزدد و ما روز به روز بر امنیت کشور خواهیم افزود.

در پی به قدرت رسیدن طالبان بسیاری نگران اقدامات تلافی جویانه این گروه علیه مقامات دولتی و فعالان اجتماعی و نیز برخورد خشن احتمالی این گروه با زنان و نقض گسترده حقوق بشر در افغانستان هستند.

اما ذبیح الله مجاهد گفت: ما نمی خواهیم احدی کشور را ترک کند، عفو عمومی وجود دارد و خصومتی در پی نخواهد بود.

سخنگوی طالبان تاکید کرد: جامعه به زنان نیازمند دارد و آنها در روزهای آینده به کار برخواهند گشت.

در پاسخ به سئوالی در مورد کسانی که با نیروهای خارجی همکاری تجاری داشته‌ با مترجم بوده اند، سخنگوی طالبان گفت: با کسی با انتفامجویی برخورد نمی شود.

او گفت: جوانانی که در این کشور رشد کرده اند، نمی خواهیم آنان کشورشان را ترک کنند چون سرمایه های ما هستند.

آقای مجاهد گفت: کسی در خانه های آنان را نمی زند و نمی پرسد که کجا کار کرده اید. آنها در امنیت خواهند بود و کسی آنان را بازجویی یا تعقیب نخواهد کرد.

سخنگوی طالبان افزود:‌ ما حرف از صلح میزنیم. ما حرف از عفو میزنیم. پیام ما تکبر نیست، پیام ما امنیت ختم جنگ است.