سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید در جریان مذاکرات احیای برجام “هیچ صحبت مستقیمی با آمریکا در طی این‌ ماه‌ها که گفت‌وگوها در وین در جریان بوده، انجام نشده است”.

به گفته وی “برخی پیام‌ها به واسطه انریکه مورا به صورت مکتوب و غیرمکتوب از ابتدای گفت‌وگوها درباره موضوعات مذاکراتی دریافت و جواب‌ها هم در جا داده شده است.”

این در حالی است چند روز پیش که جیک سولیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در نشست شورای روابط خارجی گفت گه آمریکا مستقیما به ایران پیام داده که در صورت ادامه رفتارش در برنامه اتمی و خودداری از بازگشت به توافق اتمی برجام چه روی خواهد داد.

آقای خطیب‌زاده در خصوص مواضع سه کشور اروپایی حاضر در مذاکرات وین گفت که این کشورها “وارد کارزارهای رسانه‌ای شدند و اطلاعات غلط و برساخته داده شده است”.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی افزود: “ما امروز دو متن توافق شده جدید داریم که ماحصل گفت‌وگوهای بسیار فشرده‌ای است که طی چند روز گذشته در وین همراه با تنفس چند روزه به دست آمده است. متن‌هایی است که نظرات ایران به همراه متون قبلی در آن لحاظ شده است و الان متونی داریم که براساس آن به گفت‌وگوهای آتی ادامه دهیم”.

به گفته وی “اگر طرف‌های مقابل با همین رویکرد که وارد شدند از ابتدا وارد می‌شدند زودتر می‌توانستیم به این متون برسیم.”

او همچنین درخصوص خبرهایی مبنی بر اختلاف سفیر ایران با انصارالله یمن که منجر به خروج سفیر ایران شد، گفت: “روابط ایران و انصارالله مستحکم است. ایران کماکان متعهد است به مردم یمن از همه ابزارهای سیاسی و اقتصادی کمک کند. آقای ایرلو احتیاج به رسیدگی فوری پزشکی داشت و چندین کشور در منطقه از جمله عراق به ما کمک کردند”.

آقای خطیب‌زاده همچنین گفت که در مذاکرات بین ایران و عربستان “تحولی در این زمینه نداشتیم”.

پس از پایان دور آخر مذاکرات اتمی میان ایران و قدرت های جهانی، که بدون حصول توافق خاتمه یافت، جیک سولیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در نشست شورای روابط خارجی گفته است که آمریکا مستقیما به ایران پیام داده که در صورت ادامه رفتارش در برنامه اتمی و خودداری از بازگشت به توافق اتمی برجام چه روی خواهد داد.

آقای سولیوان مشخص نکرد این پیام چگونه به ایران منتقل شده است.

آقای سولیوان در پاسخ به این سئوال که آیا ایران می‌داند که صبر آمریکا چه حدی دارد گفته است: “ما هم ازطریق متحدان اروپایی و هم مستقیما با ایران نگاه و نگرانیمان را درباره ادامه فعالیت های تهران در پیشبرد برنامه هسته ای این کشور مطرح کرده ایم. من در اینجا بیشتر از این نمی خواهم علنا عیان کنم که این پیام ها دقیقا چه بوده و معتقدم که ایران متوجه این موضوع هست” .

سولیوان

منبع تصویر، REUTERS

توضیح تصویر، جیک سولیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا گفته که راه مشخصی برای بازگشت به توافق برجام پیدا نشده و این یعنی مذاکرات وین خوب پیش نمی‌رود

پیش از این مقام های سیاسی و نظامی دولت جو بایدن گفته بودند که هیچ گزینه ای در برابر ایران حذف نشده و از جمله گزینه نظامی، هم همچنان روی میز قرار دارد. برخی از رسانه های آمریکایی گفته اند که در صورت شکست مذاکرات احیای توافق هسته ای برجام، ایالات متحده ممکن است رشته تازه ای از تحریم ها را علیه ایران اعمال کند.

آقای سولیوان در عین حال تاکید کرد که هنوز هیچ راه مشخصی برای بازگشت به توافق برجام پیدا نشده و این یعنی مذاکرات وین خوب پیش نمی‌رود.

مذاکرات احیای توافق هسته ای پس از ۵ ماه توقف در دولت ابراهیم رئیسی از اوایل ماه جاری شمسی از سر گرفته شد اما دور آخر مذاکرات جمعه گذشته بدون تعیین تاریخی برای از سرگیری آن پایان یافت.

ایران و آمریکا روابط سیاسی با یکدیگر ندارند و آیت الله علی خامنه ای هم مذاکره کنندگان ایران را از تماس با مقام های آمریکایی منع کرده است.

از اولین روزهای آغاز به کار دولت جو بایدن، آقای سولیوان گفته بود که ایالات متحده آماده بازگشت به برجام است تا پس از آن با ایران وارد مذاکرات مربوط به سیاست های منطقه ای و برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران شود.

آیت الله خامنه ای گفته است که مذاکره درباره مسائل نظامی ایران “خط قرمز” جمهوری اسلامی ایران است اما دولت های اروپایی و عربستان سعودی هم از برنامه موشکی ایران ابراز نگرانی کرده اند و خواستار گفت و گو با ایران در این باره هستند.