جن ساکی سخنگوی کا خ سفید در پاسخ به این پرسش که تحقق احیای برجام در بازه زمانی چند هفته‌ای تا چه حد واقع‌گرایانه است، با تائید ارزیابی اخیر آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا گفت، «ما برای گزینه های دیگر هم آمادگی داریم.»

وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه ۲۳ دی در مورد برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران گفت که ما با توافق برجام در زمان دولت باراک اوباما، برنامه هسته‌ای تهران را محدود کرده بودیم و خروج از آن اشتباه‌ترین اقدام بود.

آنتونی بلینکن در گفت‌وگویی با رادیو ملی آمریکا ان‌پی‌آر گفت:‌‌ «ما برنامه هسته‌ای ایران را در یک جعبه گذاشته بودیم و یکی از اشتباه‌ترین تصمیم‌ها در تاریخ سیاست خارجی آمریکا، دور شدن از آن توافق بود.»

آنتونی بلینکن: برجام برنامه هسته‌ای ایران را محدود کرده بود؛ خروج از آن اشتباه‌ترین کار بود

جن ساکی، سخنگوی کا خ سفید روز جمعه ۲۴ دی در مورد این اظهارات گفت: «باید توجه داشته باشم که در زمان حساسی هستیم و پرزیدنت بایدن همین دیدگاه را دارد. اگرچه پیشرفت هایی در مذاکرات حاصل شده است، اما اگر به زودی به تفاهمی در مورد بازگشت متقابل به پیروی کامل دست پیدا نکنیم، باید مسیر دیگری را در نظر بگیریم و نکته اصلی این است که رئیس جمهوری به ایران اجازه نخواهد داد که سلاح هسته‌ای داشته باشد.»

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده از زمان روی کار آمدن در سال گذشته، اعلام کرد اگر تهران به تعهدات خود در برجام بازگردد، او واشنگتن را به این توافق باز می‌گرداند. مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین برای احیای برجام در ماه‌های گذاشته، هنوز به نتیجه نرسیده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشتر در روز جمعه، با بیان این که فضای مذاکرات احیای برجام در وین به سمت بهتری می‌رود، گفت دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران «هنوز امکان‌پذیر» است.