سران اتحادیه اروپا بر ضرورت اصلاحات اساسی پیش از پیوستن اوکراین و دیگر نامزدها تاکید کردند

001

رئیس کمیسیون اروپا پیشرفت کشورهای متقاضیِ الحاق در مسیر اجرای قوانینی همسو با مقررات و استانداردهای اتحادیه اروپا را مهم‌ترین فاکتور برای تعیین سرعت روند عضویت اعضای جدید قلمداد کرد.

رهبران اتحادیه اروپا روز جمعه در دومین روز از نشست غیررسمی خود در گرانادای اسپانیا بر ضرورت انجام اصلاحات لازم و اساسی در ساختار این نهاد اروپایی پیش از پیوستن اعضای جدید از جمله اوکراین تاکید کردند.

در این نشست همچنین بر این نکته تاکید شد که سران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا نیز باید در جهت پیشبرد این اصلاحات سخت تلاش کنند تا اطمینان حاصل شود که اتحادیه قادر است با بیش از ۳۰ عضو به خوبی به وظایف خود عمل کند.

اگرچه اوکراین پیش‌تر امیدوار به تعیین یک جدول زمانی برای پیوستن سریع این کشور به اتحادیه اروپا بود اما سران ۲۷ کشور عضو تاکنون از همراهی با پیشنهاد شارل میشل، رئیس شورای اروپا مبنی بر تعیین سال ۲۰۳۰ به عنوان تاریخ هدف در روند الحاق این کشور خودداری کرده‌اند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار است ماه دسامبر برای دادن چراغ سبز جهت آغاز مذاکرات با کی‌یف به منظور پیوستن اوکراین به اتحادیه تصمیم‌گیری گنند.

این موضوع مستلزم آن است که کلیه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا از آغاز مذاکرات الحاق با اوکراین حمایت کنند؛ حال آنکه به گفته برخی دیپلمات‌ها مجارستان می‌تواند مانعی در این راه باشد.

ویکتور اوربان در همین راستا تاکید کرده است که اتحادیه اروپا پیش از آغاز مذاکرات الحاق با اوکراین باید با توجه به شرایط جنگی موجود و نیز وسعت سرزمینی مورد پذیرش این کشور به پرسش‌های دشواری پاسخ دهد.

نخست وزیر مجارستان ضمن تاکید بر مخالفت کشورش با آغاز گفتگو با اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپا گفته است: «ما نمی دانیم وسعت قلمرو این کشور چقدر است، زیرا جنگ هنوز ادامه دارد، نمی‌دانیم این کشور که ساکنانش همچنان در حال فرار هستند، چقدر جمعیت دارد؟… پذیرش یک کشور در اتحادیه اروپا بدون دانستن پارامترها و ویژگی‌های آن امری بی‌سابقه است.»

رهبران اروپایی با این حال روز پنج‌شنبه در نشست گرانادا وعده دادند که از ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین برای پیشبرد راهبرد کنونی مقابله با تهاجم نظامی روسیه با قوت هرچه تمام‌تر حمایت حمایت کنند.