سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، گفته است که “دیدارهایی با مقامات کشور‌های امارات و عربستان داشته‌ایم و تا حدودی سوءتفاهم‌ها نیز برطرف شده است”.

آقای باقری در دیدار با معاون ستاد کل نیروهای مسلح عمان که به تهران سفر کرده این موضوع را اعلام کرده و گفته برخلاف دیدارهایی که با مقام‌های کشورهای امارات متحده عربی و عربستان سعودی انجام شده، ملاقاتی بین مقام های ایران و بحرین صورت نگرفته است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران گفته “با کشور بحرین هنوز ارتباط چندانی برقرار نشده است که کشور عمان قطعا در این زمینه هم می‌تواند نقش‌آفرینی کند”.

بحرین پس از آنکه عربستان سعودی روابط سیاسی و اقصادی خود را با ایران قطع کرد، به عمل مشابهی دست زد و هم اکنون روابط دیپلماتیک با ایران ندارد.

از امارات متحده عربی شیخ طحنون بن زاید مشاور امنیت ملی این کشور اخیرا به تهران سفر کرده بود و پیش از آن علی باقری‌کنی معاون سیاسی وزارت خارجه ایران به امارات رفته بود. روابط ایران و امارات در حال حاضر در سطح کاردار است.

مذاکرات با عربستان

صبح امروز رسانه‌های دولتی اردن گزارش کردند که مذاکرات امنیتی در امان، پایتخت این کشور بین کارشناسانی از عربستان سعودی و ایران برگزار شده است.

خبرگزاری اردن می‌گوید مذاکراتی که با حضور این کشورها برگزار شده، بر تلاش‌ها “برای کاهش تهدیدهای تسلحیاتی از جمله تهدیدات موشکی” متمرکز بوده است.

بر اساس این گزارش نمایندگان حاضر در این مذاکرات بر اقدامات فنی برای اعتمادسازی بین دو کشور به ویژه در ارتباط با برنامه هسته ای ایران گفت‌وگو کردند.

یک مقام ارشد ایرانی به خبرگزاری رویترز گفته است که هیچ مقام رسمی ایرانی در این جلسات حضور نداشته است. خبرگزاری رسمی اردن (پترا) گفته است که “انستیتوی عرب برای مطالعات امنیتی” میزبان این مذاکرات بوده است.

مقام های ایرانی پیشتر در اظهارات خود گفت‌وگوها بین ایران و عربستان را مثبت ارزیابی کرده اما آن را ناکافی می خوانند. حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران دو ماه پیش گفته بو مذاکرات ایران و عربستان در “مسیر درستی” قرار دارد، اما درعین حال تاکیده کرده بود که از سرگیری روابط دو کشور به زمان بیشتری نیاز دارد.

عربستان گفته است که در این گفت و گوها پیشرفتی برای از سرگیری روابط دو کشور به دست نیامده است.

حمله به سفارت عربستان در تهران پس از اعدام یک روحانی شیعه در آن کشور صورت گرفت

منبع تصویر، GETTY IMAGES

،
حمله به سفارت عربستان در تهران پس از اعدام یک روحانی شیعه در آن کشور صورت گرفت

“ایران مذاکره را طولانی می‌کند”

همزمان در تازه‌ترین اظهارات، عبدالله معلمی نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل متحد در مصاحبه با شبکه خبری عرب نیوز ایران را به “بازی با دیپلمات‌های عرب در دورهای مختلف گفت‌وگوها در خاورمیانه” متهم کرده و گفته است گفت‌وگوهایی در بغداد تحت نظارت دولت عراق انجام شده اما هیچ نتیجه مهمی در آنجا حاصل نشده است.

آقای معلمی گفته: “ایرانی ها نگرشی برای مذاکره طولانی درباره این گفت و گوها دارند اما ما علاقه ای به مذاکره به خاطر مذاکره نداریم”.

تنش ها بین دو رقیب منطقه ای در سال های اخیر در برخی از مناطق از جمله یمن تشدید شده است. شبه نظامیان حوثی‌های مورد حمایت ایران در آنجا از پهپادهای مسلح استفاده می کند و موشک‌هایی را به سمت عربستان شلیک می‌کند.

ایران و عربستان است مدتی است که به میزبانی عراق در حال مذاکرات امنیتی هستند. تاکنون چند دور گفت و گو میان طرف ها در بغداد برگزار شده است. این دو کشور نزدیک به شش است که رابطه سیاسی و اقتصادی با هم ندارند.

در سال ۹۴ و در پی اعدام یک روحانی شیعه به نام شیخ نمر النمر در عربستان، عده‌ای در مشهد به کنسولگری عربستان و عده‌ای هم در تهران به سفارت این کشور حمله کردند.

به دنبال حمله به سفارت عربستان و کنسولگری این کشور در مشهد، مقام های سعودی روابط خود را به طور کامل از دی ماه ۱۳۹۴ با ایران قطع کرده اند.

ایران عربستان را “ارتجاع منطقه” می خواند و این کشور را متهم به ایجاد “فاجعه انسانی” بر اثر جنگ در یمن می کند.

در برابر عربستان می گوید ایران با حمایت از شبه نظامیان حوثی ثبات در یمن را از بین برده و مانع تسلط دولت قانونی این کشور بر یمن شده است.