سمیرا زرگری، سرمربی تیم ملی اسکی آلپاین بانوان ایران، بامداد دیروز به دلیل ممنوع‌الخروج شدن توسط همسرش از همراهی تیم برای شرکت در رقابت‌های جهانی ایتالیا بازماند.

به گزارش روزنامه شرق در روز چهارشنبه، ۲۹ بهمن‌ماه، دلیل بازماندن خانم زرگری از همراهی تیم ملی به‌طور رسمی از سوی او و فدراسیون اسکی اعلام نشده، اما گفته می‌شود که دلیل آن «اختلافات خانوادگی» است.

این نخستین بار نیست که ورزشکاری زن به دلیل مخالفت همسر از سفر به خارج بازمی‌ماند.

پیشتر زهرا نعمتی، پرچمدار کاروان ایران در مسابقات المپیک ریو، اردیبهشت ۹۶ از سوی همسرش ممنوع‌الخروج شده بود.

رهام شهابی‌پور، همسر زهرا نعمتی، درباره دلیل ممنوع‌الخروج کردن او گفته بود که خانم نعمتی که در آن زمان درخواست رسمی طلاق داده بود، بعد از بازی‌های پارالمپیک ریو «از بازگشت به خانه خودداری کرده» و او «همسرش را ممنوع‌الخروج کرده‌ تا نتواند در هیچ تورنمنت برون‌مرزی شرکت کند.»

نیلوفر اردلان، فوتسالیست و کاپیتان تیم فوتسال زنان ایران هم شهریور ۹۴ به دلیل مخالفت همسرش برای خروج از کشور از شرکت در نخستین دوره رقابت‌های جام ملت‌های زنان آسیا بازماند.

خانم اردلان در همان زمان در صفحه شخصی اینستاگرامش نوشته بود که همسرش به او اجازه خروج از کشور را نداده و دلیل آن را ضرورت حضور خانم اردلان در اولین روز مدرسه رفتن پسرشان عنوان کرده بود.

بر اساس یکی از قوانین جمهوری اسلامی ایران که با انتقاد فعالان حقوق زنان روبه‌رو است، خروج زنان از کشور نیازمند اجازه پدر یا همسر آنها است.

همچنین بر اساس ماده ۱۸ قانون گذرنامه ایران، زن شوهردار «ولو کمتر از ۱۸ سال» تنها با موافقت کتبی شوهر یا در موارد اضطراری اجازه دادستان شهرستان محل درخواست گذرنامه، می‌تواند گذرنامه دریافت کند.

شهیندخت مولاوردی، معاون وقت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ایران در سال ۹۶ پس از ماجرای خانم نعمتی از بررسی «طرح اصلاح گذرنامه برای تسهیل در خروج زنان از کشور» در مجلس شورای اسلامی خبر داده بود.

این طرح تاکنون به تصویب مجلس ایران نرسیده است.