دولت سریلانکا می‌گوید بدهی‌های خود بابت خرید نفت از ایران را از طریق مبادله با چای تسویه می‌کند.

رامش پاتیرانا، وزیر صنایع زراعی و صادرات محصولات کشاورزی سریلانکا اظهار امیدواری کرده هر ماه محموله‌های چای به ارزش ۵ میلیون دلار به ایران صادر شود تا ۲۵۱ میلیون دلار بدهی این کشور به ایران تسویه شود.

به گفته او این بدهی‌ها به ایران از چهار سال پیش معوق مانده‌اند.

بگفته مقامهای سریلانکا، این اولین باریست که این کشور برای پرداخت بدهی خود به دیگر کشورها از چای استفاده کرده است.

سریلانکا با بدهی شدید و کمبود منابع ارزی روبروست که این وضعیت با محدودیتهای کرونا و کاهش مسافران ورودی به این کشور تشدید شده است.

وزیر صنایع زراعی و صادرات محصولات کشاورزی سریلانکا همچنین گفته روش پرداخت تحریمهای آمریکا را نقض نمی‌کند چون چای به دلایل بشردوستانه “محصول غذایی” طبقه بندی شده و هیچ بانک ایرانی که در فهرست “سیاه” قرار گرفته باشد در انتقال پول دخالت ندارد.

همزمان یک مقام دولتی ایران هم این مبادله را تایید کرده است.

علیرضا پیمان پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران به خبرگزاری ایسنا گفته این طلب مربوط به ۹ سال پیش یعنی تحریم های بین‌المللی اتمی ایران و پیش از به دست آمدن توافق برجام است.

به گفته رئیس سازمان توسعه تجارت ایران طلب ایران نفتی ایران از سریلانکا حدود ۲۵۰ میلیون دلار است که به دلیل تحریم نزدیک به یک دهه است امکان دسترسی به آن وجود ندارد.

آقای پیمان پاک گفته در مذاکرات اخیر ما به راه حلی مکتوب رسیدیم تا این پول و سود آن در سال‌های گذشته در قالب کالاهایی مانند چای به ایران بازگردد.

سریلانکا سالانه ۳۴۰ میلیون کیلو چای تولید می‌کند؛ سال پیش این کشور بیش از ۲۶۵ میلیون چای صادر کرد که برای این کشور بیش از ۱/۲ میلیارد دلار درآمد بهمراه داشت.

دور جدید تحریم های آمریکا که با خروج ایالات متحده از توافق برجام در بهار ۱۳۹۷ آغاز شد، باعث سقوط فروش نفت و محصولات نفتی و پتروشیمی ایران شده و به دلیل تحریم های بانکی و مالی دستیابی به پول همین میزان فروش اندک هم به سختی امکان پذیر است.

از زمان شدت گرفتن تحریم هاموارد مشابهی از تسویه پول نفت بلوکه شده ایران با کالا منتشر شده است. از جمله تسویه بخشی از پول نفت در هند با کالاهای تولید در این کشور از حمله برنج و پیشنهاد پاکستان برای تهاتر نفت و گاز ایران با برنج پاکستانی.

از زمان روی کار آمدن ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور ایران، این کشور در حال طرح ریزی تهاتر نفتی برای تامین نیازهای اساسی خود است

منبع تصویر، SHANA

از زمان روی کار آمدن ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور ایران، این کشور در حال طرح ریزی تهاتر نفتی برای تامین نیازهای اساسی خود است

احمد دنیامالی یکی از اعضای شورای عالی مسکن در ایران هم به جزئیاتی از مذاکره با شرکت‌های چینی و ترکیه ای برای ساخت مسکن در ایران اشاره کرده و گفته شرط مشارکت این شرکت‌ها در پروژه‌های ساخت مسکن، تهاتر با نفت است.

از زمان روی کار آمدن ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور ایران، این کشور در حال طرح ریزی تهاتر نفتی برای تامین نیازهای اساسی خود است.

جواد اوجی وزیر نفت ایران پیش از این گفته بود این کشور درصدد است بودجه طرح‌های نیمه کاره نفتی را با تهاتر نفت و گاز تامین کند.

آقای اوجی گفته بود “تهاتر نفت با سرمایه‌گذاری پیشنهاد شده و از هر سرمایه‌گذار در بخش بالا دست و پایین دست نفت که بخواهد دریافت نفت و میعانات گازی را داشته باشد، استقبال می‌کنیم”.

بر اساس برآوردهای دولتی، صنایع نفت و گاز ایران برای حفظ وضعیت موجود، نیازمند دست کم ۱۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری است، اما به دلیل تحریم‌های ایالات متحده، هیچ سرمایه گذار خارجی رغبتی به حضور در بازار ایران ندارد.

وزیر نفت ایران گفته “با راهکارهای مد نظر و استفاده از ظرفیت دستگاه‌ها هم بحث فروش نفت و میعانات گازی و هم تهاتر نفت با کالا در دستور کار است”.

تحریم های نفتی و بانکی ایران باعث شده بخشی از پول های این کشور در بانک های خارجی همچون کره جنوبی و ژاپن مسدود و دستیابی به این منابع به اختلافی میان دو کشور تبدیل شود.

بر اثر خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام درآمدهای نفتی ایران به گفته مقام های دولتی این کشور از ۱۰۰ میلیارد سالانه به کمتر از ۸ میلیارد سقوط کرد.

در حال حاضر ایران و آمریکا سرگرم مذاکره غیرمستقمی برای احیای این توافق هستند که یکی از اهداف آن رفع تحریم های ایران است. ایالات متحده گفته زمان برای نجات این توافق “بسیار اندک” است.