سعید روستایی کارگردان «برادران لیلا» به شش ماه زندان «محکوم شد»

5

رسانه‌‎های خبری در ایران گزارش می‌دهند که سعید روستایی کارگران سینما به اتهام ساخت فیلم «برادران لیلا» و پخش آن در جشنواره فیلم کن به شش ماه حبس محکوم شده است.

براساس گزارش‌ها این حکم در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران صادر شده و «یک بیستم آن قابل اجراست و مابقی به مدت پنج سال تعلیق شده است.»

در این حکم آمده است: «همچنین در این حکم و به عنوان تعلیق مراقبتی، آقای روستائی در ایام تعلیق موظف به ۱. خودداری از فعالیت‌های مرتبط با جرم ارتکابی یا استفاده از وسائل موثر در آن در ایام تعلیق ۲. خودداری از ارتباط و معاشرت با اشخاص فعال در عرصه فیلمسازی در ایام تعلیق ۳. گذراندن دوره فیلمسازی با حفظ منافع ملی و اخلاقی در دانشکده صدا و سیما قم به میزان ۲۴ ساعت در ایام تعلیق شده است.»

آقای روستایی خرداد ماه سال گذشته برنده جایزه ویژه فدراسیون بین‌المللی منتقدان یا «فیپرشی» در جشنواره فیلم کن شد که آن را به مردم آبادان تقدیم کرد.

ساختمان متروپل آبادان در خرداد ماه سال ۱۴۰۱ فرو ریخت که ۴۳ نفر در این حادثه جان خود را از دست دادند و ۳۸ نفر نیز زخمی شدند.

در روزهایی که آقای روستایی جایزه اش را به مردم آبادن تقدیم کرد ساکنان این شهر با برپایی تظاهرات خیابانی، ضمن عزاداری برای کشته‌شدگان، علیه حکومت جمهوری اسلامی شعارهایی سردادند.