آمریکا محدودیت‌هایی را که در پی شیوع کرونا برای ورود مسافر وضع کرده بود، تغییر می‌دهد.

به گفته مقام‌‌های کاخ سفید از دو ماه دیگر، یعنی ماه نوامبر، مسافران خارجی که دو دوز واکسن زده باشند، با انجام تست کرونا و پر کردن فرم مشخصات تماس و محل اقامت می‌توانند به آمریکا سفر کنند.

کاخ سفید اعلام کرده است که این تغییر اگرچه امکان سفر به آمریکا را فراهم می‌کند، به نوعی قدرت نظارتی بیشتری را اعمال خواهد کرد و بر مبنای شرایط تک تک افراد خواهد بود نه تقسیم بندی کشورها.

آمریکایی هایی که واکسن کامل خود را نزدند همچنان می‌توانند وارد آمریکا شوند، اما باید ۲۴ ساعت قبل و بعد از ورود به آمریکا آزمایش تشخیص کووید۱۹ بدهند و جواب منفی آن را همراه داشته باشند.

در پی شیوع بیماری کرونا، آمریکا ممنوعیت ورود مسافران را اولین بار از چین، از اوایل سال ۲۰۲۰ به اجرا گذشت و سپس سایر کشورها را هم به آن اضافه کرد.

طبق مقررات کنونی آمریکا، ورود اغلب مسافرانی که تبعه آمریکا نیستند و در سال گذشته به ایران، بریتانیا، اروپا، چین، هند، آفریقای جنوبی، برزیل رفته‌‌اند، ممنوع است.

لغو محدودیت‌هایی که در پی همه‌گیری کرونا برای سفر از اروپا به آمریکا وضع شده بود یکی از خواسته‌های جدی متحدان آمریکا بوده است چرا که بسیاری از خانواده‌ها به دلیل این محدودیت‌ها قادر به دیدار نبودند.

کاخ سفید می‌گوید استثناهایی در این زمینه وجود دارد، مثلا در مورد کودکانی که به دلیل رده سنی‌شان هنوز نتوانسته‌اند واکسن بزنند.

هنوز مشخص نیست که مقررات تازه تنها شامل واکسینه شدن با واکسن‌های مورد تایید آمریکا خواهد بود یا نه و کاخ سفید گفته تعیین این موضوع بر عهده مرکز مقابله با بیماری‌های آمریکاست.

در عین حال مقررات تازه شامل سفرهای زمینی نخواهد بود. به این معنا محدودیت‌ها کماکان برای سفر زمینی از کانادا و مکزیک برقرار خواهد بود.

هفته گذشته دولت آمریکا گفته بود هنوز زمان مناسبی برای تغییر محدودیت‌ها نیست به همین دلیل تصمیم تازه دولت مایه تعجب بسیاری شده است.

یکی از مقام‌های بریتانیایی به بی‌بی‌سی گفت “تصمیم کاملا غیرمنتظره بوده” و بوریس جانسون از این تغییر ابراز خوشحالی کرده است.

نخست وزیر بریتانیا در حساب توییتری خود نوشته این تغییر به تجارت و روابط خانوادگی در دو سوی اقیانوس اطلس کمک خواهد کرد.