رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، وارد تهران شده است و در بدو ورود از سوی بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، مورد استقبال قرار گرفت.

ساعاتی پپش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در توییتی ابراز امیدواری کرد که در جریان این سفر توافقی درباره از سرگیری فعالیت‌های ضروری آژانس در ایران به دست بیاید.

وی در توییت خود گفته است: “امروز به تهران سفر می‌کنم تا با مقام های ایرانی دیدار کنم و به سؤالات باقی مانده (درباره برنامه اتمی) ایران بپردازم. امیدوارم بتوانم یک کانال موثر و بر مبنای مشارکت از گفت‌وگوی مستقیم ایجاد کنم تا آژانس اتمی بتواند فعالیت‌های راستی آزمایی ضروری خود را در این کشور از سربگیرد”.

ساعاتی پیش از توییت آقای گروسی سخنگوی وزارت خارجه ایران از “تاثیر قابل توجه خراب کاری‌ها” بر همکاری ایران و آژانس گفته بود.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفته است که “آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به خوبی می‌داند تمامی خراب کاری‌ها و اعمال تروریستی که متاسفانه برخی کشورهای مدعی هم همراه بوده تاثیر قابل توجهی بر برخی ابعاد فنی گذاشته است”.

آقای خطیب‌زاده گفته است که “این مسائل بین ما و آژانس در چهارچوب خودش پیگیری شده و در این سفر هم پیگیری می‌شود”.

پایان پست Twitter, 1

ایران در ماه های اخیر سطح همکاری خود با آژانس را کاهش داده است. آژانس می گوید این کشور به برخی از سئوالات بازرسان از جمله کشف مواد رادیواکتیو در مکان های از قبل اعلام نشده به آژانس، پاسخ نداده است.

تاسیسات اتمی ایران در ماه های اخیر از جمله در نطنز و کرج هدف حملاتی قرار داشته است که ایران می گوید از سوی یک کشور خارجی انجام شده است. برخی از مقام های ایرانی انجام این حملات را به اسرائیل نسبت داده اند.

از جمله این حملات به یک مرکز فنی ایران در کرج بوده که در زمینه سانتریفیوژها نسل جدید در آن تحقیق می‌شود. پس از این حمله ایران می‌گوید دوربین های نظارتی آژانس در آن آسیب دیده و تا زمان تکمیل بررسی ها اجازه نصب مجدد آن را نمی دهد. این موضوع به موارد اختلاف ایران و آژانس اضافه شده است.