چندین مقام از کشورهای مختلف برای شرکت در مراسم ادای سوگند ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور جدید ایران وارد تهران شده‌اند.

برهم صالح و محمد اشرف غنی، روسای جمهور عراق و افغانستان و نیکول پاشینیان و ایمن بن عبدالرحمان، نخست‌وزیران ارمنستان و الجزایر، از بلندپایه‌ترین مقام‌هایی هستند که در این مراسم حضور دارند.

آقای رئیسی در دیدار با محمد اشرف غنی، همتای افغان خود، گفته ایران آماده کمک به صلح و ثبات در افغانستان است.

یکی از معدود مقام‌های غربی که به تهران سفر کرده انریکه مورا، معاون سیاسی مسئول سیاست خارجی اتحادیه است.

برخی از فعالان سیاسی و مدنی در ایران از اتحادیه اروپا برای فرستادن نماینده‌ای به این مراسم انتقاد کرده‌اند.

ابراهیم رئیسی ۶۰ ساله در انتخاباتی به پیروزی رسید که کمترین نرخ مشارکت را داشت و با رد صلاحیت گسترده رقیبان جدی در شورای نگهبان آرای باطله پس از او در جایگاه دوم قرار گرفت.

آقای رئیسی پیش از این چهار دهه در دستگاه قضایی ایران بوده و فعالان حقوق بشر می‌گویند او باید برای نقشش در اعدام‌ دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ به دادگاه کشیده شود.

سفر محمد اشرف غنی به تهران در حالی انجام شده که خشونت‌ها در افغانستان بالا گرفته و درگیری‌ها میان نیروهای دولتی و طالبان برای کنترل مناطق مختلف ادامه دارد.

آقای رئیسی در دیدار با آقای غنی بر همکاری ایران با “دولت قانونی” افغانستان تاکید کرده و گفته: “ایران خواهان امنیت، رفاه و عزت مردم افغانستان است و از هیچ کمکی برای تحقق این هدف کوتاهی نکرده و نخواهد کرد.”

عراقچی و مورا
آقای مورا روز چهارشنبه دیداری با آقای عراقچی داشت

انریکه مورا، که به عنوان نماینده اتحادیه اروپا به تهران رفته، پیش از این در مذاکرات احیای برجام در وین نقش هماهنگ‌کننده را به عهده داشته است.

محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل اوپک و شیخ نعیم قاسم، نایب رئیس حزب‌الله لبنان از جمله مهمانان دیگر مراسم سوگند ابراهیم رئیسی هستند که به تهران رفته‌اند.

آقای رئیسی روز چهارشنبه با شماری از مقام‌های خارجی دیدار کرد که بدر بن حمد البوسعیدی، وزیر خارجه عمان از جمله آنها بود.

عمان پیش از این نقش میانجی را بین ایران و آمریکا بازی کرده است.

آقای رئیسی در حالی ریاست جمهوری خود را آغاز می‌کند که برای چندمین بار موجی از اعتراضات سراسری در ایران بروز کرده، چند دور مذاکره برای احیای توافق هسته‌ای بی‌نتیجه بوده و پنجمین موج شیوع کرونا با کندی واکسیناسیون ادامه دارد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، خواهان تشکیل سریع کابینه شده و گفته “شرایط کشور اقتضا نمی‌کند که تشکیل دولت تاخیر بیفتد.”

برای برگزاری مراسم سوگند ابراهیم رئیسی محدودیت‌های ترافیکی در سطح تهران وضع شده و پرواز هواپیماها هم ممنوع شده است.

این اقدام احتیاطی در حالی است که ایران هنگام حمله موشکی به پایگاه نظامیان آمریکایی در عراق پروازها را ممنوع نکرد و با شلیک موشک‌های سپاه به یک هواپیمای مسافربری اوکراینی فاجعه آفرید.

قوه قضاییه هنوز هیچ یک از عاملان این فاجعه را محکوم نکرده اما تحت ریاست ابراهیم رئیسی چندین نفر از سوگواران و معترضان به سرنگونی هواپیما را به زندان و شلاق محکوم کرده است