سفیر آمریکا در سازمان ملل دولت ترامپ را به حفظ برجام تشویق کرد

سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، دولت آینده دونالد ترامپ را حفظ توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های بزرگ (برجام)‌ تشویق کرده است.
دونالد ترامپ رییس جمهوری منتخب آمریکا که کمتر از یک هفته دیگر قدرت را در دست می گیرد، در کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ برجام را توافقی بد و فاجعه بار می خواند و وعده می داد که آن را بر هم بزند.
خانم پاور روز جمعه (۱۳ ژانویه) در آخرین کنفرانس خبری خود در نیویورک گفت حفظ برجام تصمیم خردمندانه‌ای خواهد بود زیرا این توافق از دستیابی ایران به سلاح‌های کشتار جمعی جلوگیری کرده است.
سامانتا پاور گفت: «ما در اطمینان از دست نیافتن ایران به سلاح هسته‌ای موفق شدیم. این توافق موثر بوده است.»
ایران برنامه اتمی خود را صلح آمیز و اتهامات آمریکا مبنی بر تلاش در گذشته برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را بی‌اساس می داند.
خانم پاور همچنین تاکید کرد مهم است که دولت ترامپ در اجرای مفاد توافق هسته‌ای «بسیار محکم» عمل کند و موارد تخلفات احتمالی ایران را گزارش بدهد.
با پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ابهام‌هایی درباره آینده توافق هسته‌ای ایران به وجود آمده است. آقای ترامپ برجام را “بدترین توافق تاریخ” خوانده و خواهان مذاکره دوباره در این زمینه شده است.
این در حالیست که کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران، گفته است برجام “مشکل حقوقی ندارد” و “قابل بازنگری نیست”.
مقامات ارشد دولت آینده ترامپ این هفته درباره برجام مواضع نرم تری اتخاذ کردند.
ژنرال جیمز ماتیس، وزیر پیشنهادی دونالد ترامپ برای وزارت دفاع آمریکا در یک کمیته مجلس سنا گفت هرچند باراک اوباما بیش از اندازه به ایران بها داده، آمریکا باید به برجام پایبند بماند.
مایک پومپئو، نامزد پیشنهادی دونالد ترامپ برای ریاست سازمان اطلاعات مرکزی (سی آی ای) نیز در یک نشست دیگر در سنا گفت که اگر رای اعتماد بیاورد بر اجرای توافق هسته‌ای تمرکز خواهد کرد.
آقای پومپئو پیشتر در مقام عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا به شدت با برجام مخالف بود.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

perabet film izle elektronik sigara Huluhub.com