سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد حسن ایرلو سفیر ایران نزد دولت حوثی‌ها در صنعا در اثر ابتلا به کرونا جانش را از دست داده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران مرگ حسن ایرلو را “شهادت” خواند و گفت او “در محل ماموریت خود به کرونا مبتلا شد و به دلیل همکاری دیرهنگام برخی کشورها، متاسفانه در شرایط نامناسبی به کشور بازگشت”.

دولت ایران دو روز پیش اعلام کرد سفیر خود در یمن را به دلیل ابتلا به کووید-۱۹ برای معالجات پزشکی به کشورش بازگردانده است.

سعید خطیب زاده امروز گفته حسن ایرلو در جریان حمله شیمیایی در جنگ ایران و عراق مجروح شده بود.

حسن ایرلو در یمن

منبع تصویر، FARS

حسن ایرلو در یمن؛ مخالفان حوثی‌ها در یمن از حسن ایرلو نه به عنوان سفیر بلکه به عنوان حاکم نظامی ایران در منطقه یاد می‌کردند

حسن ایرلو حدود یک سال پیش کار خود را به عنوان سفیر نزد دولت حوثی‌ها در صنعا آغاز کرد. در آن زمان وزارت خارجه آمریکا بلافاصله او را در لیست تحریم‌ها قرار داد.

آمریکا او را یکی از اعضای سپاه معرفی کرده بود که با حزب الله لبنان ارتباط داشت و مخفیانه به یمن منتقل شده بود.

حسن ایرلو از حدود شش سال پیش در وزارت خارجه ایران مسئولیت‌هایی را در رابطه با یمن بر عهده داشت. او سابقه نظامی داشت و از اعضای سپاه پاسداران بود.

حسن ایرلو چگونه از یمن خارج شد؟

ایران در نخستین واکنش به مرگ حسن ایرلو، به طور ضمنی همکاری دیرهنگام برای خروج از یمن را علت مرگ او معرفی کرده است.

بحران یمن از مسائل بسیار مناقشه برانگیز میان ایران و عربستان بوده است. در حال حاضر ائتلاف به رهبری عربستان حوثی‌ها را که بر بخش‌های عمده‌ای از یمن تسلط دارد را محاصره کرده و اجازه عبور و مرور نمی‌دهد.

پیشتر خبرگزاری فرانسه به نقل از مقام های عربستان و ایرانی گزارش داده بود که سفیر ایران برای معالجات کووید استثنائا اجازه یافته است علیرغم انسداد هوایی اعمال شده از سوی ائتلاف عربستان به خارج پرواز کند.

پیشتر محمد عبدالسلام سخنگوی حوثی‌ها در توییتی نوشته بود “بر اساس توافقی میان ایران و (عربستان) سعودی که از طریق تماس ها در عراق به دست آمد، سفیر ایران در صنعا به دلیل مشکلات سلامتی به یک هواپیمای عراقی منتقل شد.”

یک مقام ارشد سعودی به این خبرگزاری گفته بود “سفیر با هواپیمای عراقی یمن را ترک کرده و اکنون احتمالا در بغداد است.”

او گفت که این پرواز به درخواست حوثی ها ترتیب داده شد و عربستان بعد از میانجیگری عراق و عمان با آن موافقت کرد.

پیشتر روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داده بود حسن ایرلو ظاهرا به دلیل تنش با شورشیان حوثی که مورد حمایت ایران هستند و کنترل پایتخت، صنعا، را در دست دارند از این کشور خارج می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران اما گمانه‌زنی‌های سیاسی در این مورد را “خبرسازی‌ها و جوسازی‌های رسانه‌ای” عنوان کرده بود.

یمن از سال ۲۰۱۴ درگیر جنگ است. ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی از ماه مارس ۲۰۱۵ وارد جنگ با حوثی ها شد اما جنگ بی نتیجه ادامه یافته که به یکی از بدترین بحران های انسانی در جهان دامن زده است. تخمین زده می شود بیش از ۱۰۰ هزار نفر در این جنگ کشته شده باشند.

به گفته کشورهای عربی، غرب و کارشناسان سازمان ملل ایران با هدف تضعیف عربستان به حوثی ها کمک نظامی و سیاسی ارائه می دهد. تهران ادعای کمک تسلیحاتی به حوثی ها را رد می کند.