بهادر امینیان، سفیر ایران در افغانستان در مصاحبه با تلویزیون طلوع‌نیوز کابل طالبان را به دولت فراگیر تشویق کرده اما سخنگوی طالبان این سئوال را مطرح کرده که با این تعریفی که دیگران از “فراگیر” دارند آیا “کابینه و دولت ایران فراگیر است؟”

آقای امینیان در این مصاحبه گفته است که “اگر یک گروهی بیاید و این گروه تک قومیتی باشند و همه اقوام را در حکومت شراکت نکنند، این را هم ما قبول نداریم”.

بهادر امینیان هشدار داد که ادامه چالش‌های اقتصادی کنونی در افغانستان باعث مهاجرت مردم و گسترش گروه‌های افراطی خواهد شد. “اگر مشکل اقتصادی بماند، نتیجه‌اش مهاجرت مردم است. اگر مشکل اقتصادی بماند، نتیجه‌اش گسترش گروه‌های افراطی و داعش است که نه فقط برای مردم افغانستان بلکه برای منطقه تهدید است”.

انعام الله سمنگانی، معاون سخنگوی طالبان در پاسخ به سفیر ایران به طلوع‌نیوز گفت که آیا دولت و یا کابینه ایران به بنا به این تعریف از فراگیر، یک دولت و یا کابینه فراگیر است؟ او افزوده که “هر کشور به اساس منافع ملی خود از دولت فراگیر، تعریف می‌کند”.

  • ‘معاون وزیر دفاع طالبان از گذرگاه مرزی ابونصر فراهی با ایران بازدید کرده است’

    منابع طالبان با نشر ویدیویی گفته اند که فاضل مظلوم، معاون وزیر دفاع طالبان از گذرگاه مرزی ابونصر فراهی با ایران بازدید کرده است.

    یک ماه پیش، درگیری بین نیروهای طالبان و مرزبانان ایرانی در ولایت نیمروز در جوار ولایت فراه رخ داد که وزارت‌های خارجه ایران و طالبان آن را ناشی از سوءتفاهم دانستند و بر پیشگیری از حوادث مشابه در آینده تاکید کردند.