سفیر روسیه در کابل می گوید که طالبان از سفارت این کشور خواسته است پیشنهاد آنها را برای توافقی در مورد کنترل منطقه پنجشیر منتقل کند.

به گزارش آسوشیتدپرس دمیتری ژیرنف روز شنبه گفت که یک عضو ارشد هیات رهبری طالبان از روسیه خواسته به جنگجویان در دره پنجشیر بگوید که طالبان نسبت به دستیابی به یک توافق سیاسی برای حل وضعیت آنجا امیدوار است.

این دیپلمات می گوید طالبان مدعی است که خواهان خونریزی در این منطقه نیست.

پیشتر خلیل الرحمن حقانی، از مقام ‌های ارشد طالبان اعلام کرد که احمد مسعود، فرزند احمدشاه مسعود در ولایت پنجشیر نیز از طریق صحبت تلفنی به طالبان “پیوسته است”.

با این حال نزدیکان احمد مسعود خبر پیوستن به طالبان را “رد” کرده و گفتند مذاکرات میان آنها و طالبان جریان دارد.

پنجشیر در شمال کابل، تنها ولایتی است که به تصرف طالبان در نیامده است. احمد مسعود و امرالله صالح، معاون اول محمداشرف غنی در این ولایت مقاومت علیه طالبان را اعلام کرده اند.

حداقل سه نفر بیرون دروازه فرودگاه کابل ‘جان باختند’

یک ویدیوی اسکای نیوز نشان می دهد که سربازان سه جسد را بیرون فرودگاه با پارچه برزنت سفید پوشانده اند.

استوارت رامسی، خبرنگار ارشد اسکای نیوز، روز شنبه گفته بود که به دلیل ازدحام جمعیت عده ای از مردم زیر دست و پا “در حال مرگ هستند” و سربازان بریتانیایی در مواردی افرادی را از جمعیت بیرون کشیده اند.

او وضعیت را “بدترین روز تا کنون” توصیف کرد و گفت که گمان می رود اشخاصی در محل جان خود را از دست باشند.

سفارت ایالات متحده در کابل به آمریکایی‌ها در افغانستان هشدار داده است که به دلیل ‘تهدیدات احتمالی امنیتی’ در بیرون در فرودگاه بین المللی کابل، از آمدن به محل کابل خودداری کنند.

ایران

احمد گل محمدی استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی در اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشت.

آقای گل محمدی، علاوه بر تدریس، ترجمه می‌کرد که معروف‌ترین آنها ترجمه کتاب “ایران بین دو انقلاب نوشته یرواندآبرهامیان استاد آمریکایی ایرانی‌الاصل است.

او مدیر گروه علوم سیاسی دانشگاه علامه بود.

این مترجم و استاد دانشگاه متولد ۱۳۴۷ در ارسباران بود. او فارغ التحصیل در رشته جامعه‌شناسی سیاسی از دانشگاه تهران بود و در زمینه جامعه‌شناسی و علوم سیاسی تالیفاتی به جا گذاشت.

از میان کتاب‌های تالیفی و ترجمه او، می‌توان به درآمدی بر فلسفه تاریخ، بنیادهای علم تاریخ و معنا، درآمدی انتقادی بر تحلیل سیاسی، جهانی شدن فرهنگ، هویت و چیستی، تحول و چشم‌انداز دولت و فرهنگ و زندگی اجتماعی.