جستجو در میان تکه‌های به جا مانده از هواپیمای اندونزی در اعماق دریا

مقامات اندونزی تصاویری از عملیات جستجو برای یافتن جعبه سیاه در اعماق دریا را منتشر کرده‌اند و امیدوارند با پیدا کردن و بازیابی اطلاعات جعبه سیاه هواپیما علت سقوط آن را مشخص کنند.

عملیات گسترده شناسایی در اندونزی همچنان ادامه دارد و بیش از ۵۰ کشتی و ۱۳ هواپیما در جست‌وجوی لاشه‌های هواپیمای بوئینگ ۳۷۳ اندونزی هستند. مقامات پیش‌بینی می‌کنند که ممکن است امروز جعبه سیاه را پیدا کنند.

این هواپیما دیروز چهار دقیقه بعد از بلندشدن از فرودگاه جاکارتا از صفحه رادار محو شد. در این هواپیما ۶۲ مسافر و خدمه حضور داشتند.

به اعتقاد مقامات امیدی برای نجات جان هیچ یک از سرنشینان این پرواز وجود ندارد.

عملیات جستجو

مقامات اندونزی پیشتر اعلام کرده بودند که “محل” سقوط هواپیمای مسافربری بوئینگ و نیز جعبه سیاه را پیدا کرده‌اند.

تا کنون بخشی از بدنه هواپیما، وسایل سرنشینان و تکه‌هایی از اجساد کشف شده است. تکه‌های یافت شده از عمق ۲۳ متری به دست آمده است.

دستکم ۲۶۰۰ نیروی امدادی در این عملیات شرکت دارند.

مقامات‌ امداد و نجات می‌گویند عملیات جستجو را شبانه‌روز پیش خواهند برد.

تکه‌های هواپیما

یک متخصص ایمنی حمل و نقل در اندونزی می‌گوید “بر اساس تکه‌هایی از لاشه هواپیما پیدا شده است، احتمالا هواپیما به سطح آب برخورد کرده‌ و از هم گسسته شده است. چون اگر در هوا منفجر شده بود، تکه‌ها گسترده تر پخش می‌شد”.

جفرسون اروین جوونا مدیر عامل شرکت هوایی سریویجایا به خبرنگاران گفت که هواپیما در وضعیت خوبی به سر می برد. او گفت پرواز به دلیل بارندگی شدید ۳۰ دقیقه دیر انجام شد.

محققان در حال تجزیه و تحلیل مواردی هستند که به عقیده آنها چرخ و بخشی از بدنه هواپیما است. توربین یکی از موتورهای آن نیز در میان آوارهایی است که بازیابی شده است.

این هواپیما در حدود ۲۰ کیلومتری شمال جاکاراتا سقوط کرد، در همان ناحیه ای که محل سقوط یک هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس در اکتبر سال ۲۰۱۸ بود.

چه اتفاقی افتاده است؟

علت حادثه هوایی هنوز روشن نیست.

هواپیمای خطوط سریویجایا در ساعت ۱۴:۳۶ به وقت محلی در روز شنبه (۰۷:۳۶ گرینویچ) از فرودگاه برخاست و آخرین تماس با هواپیما دقایقی بعد در ساعت ۱۴:۴۰ ثبت شد.

بنابر اطلاعات وب سایت ردیابی پرواز رادار Flightradar۲۴ هواپیما در کمتر از یک دقیقه بیش از ۳۰۰۰ متر افت ارتفاع داشته است.

شاهدان گفته‌اند که دست کم صدای یک انفجار را دیده و شنیده‌اند.

این هواپیمای متعلق به شرکت هواپیمایی “سریویجایا ایر” از نوع بوئینگ – ۷۳۷ بوده که به مقصدی در استان “کالیمانتان” در غرب کشور در حال پرواز بود.

براساس جزییات ثبت شده، این یک هواپیمای بوئینگ ۲۷ ساله مدل ۵۰۰-۷۳۷ بوده است.